Zamknij

Święto sił zbrojnych

10:11, 15.08.2019 Aktualizacja: 10:12, 15.08.2019
Skomentuj

15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Już wczoraj (14 sierpnia) rozpoczęli świętowanie żołnierze Garnizonu Inowrocław. Pozostałe uroczyste ceremonie odbędą się w czwartek między innymi w Toruniu, Bydgoszczy, Grudziądzu, Włocławku i Nakle nad Notecią.

Uroczystości w Inowrocławiu rozpocznie msza święta w kościele garnizonowym. Następnie zebrani udadzą się do Parku Solankowego, gdzie odbędzie się uroczysty apel, a po nim występ orkiestry wojskowej z Torunia, koncert zespołu Black&White i pokazy sprzętu wojskowego. Organizatorzy zaplanowali także żołnierski poczęstunek.

Poniedziałkowym apelem z okazji Święta Wojska Polskiego rozpoczęli obchody żołnierze i pracownicy Inspektoratu Sił Zbrojnych w Bydgoszczy. Jutro odbędzie się msza święta w kościele garnizonowym. Następnie uroczystości wojewódzkie zostaną przeniesione do Włocławka, gdzie w ramach pikniku „Wierni Polsce” będzie można m.in. obejrzeć wojskowe pojazdy oraz zobaczyć wyposażenie żołnierzy różnych formacji. Na specjalnych stoiskach będzie można uzyskać informacje na temat służby w armii. W programie obchodów Święta Wojska Polskiego we Włocławku znajdują się także msza święta w bazylice katedralnej, okolicznościowe wystąpienia, wręczenie odznaczeń Związku Żołnierzy Wojska Polskiego oraz złożenie kwiatów pod pomnikami Żołnierza Polskiego i Obrońców Wisły 1920 roku na Zawiślu.

Toruńskie uroczystości rozpoczną się mszą świętą w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego w kościele garnizonowym św. Katarzyny. Po mszy wojskowi i goście przemaszerują pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbędzie się uroczysty apel z tradycyjnym złożeniem kwiatów. O godzinie 16 przy Muzeum Etnograficznym rozpocznie się piknik wojskowy.

W Grudziądzu uroczystości rozpoczną się złożeniem wieńców pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie w bazylice św. Mikołaja odbędzie się msza święta z udziałem wojskowej asysty honorowej. Na Błoniach Nadwiślańskich przygotowano festyn militarny, a w forcie Wielka Księża Góra – piknik patriotyczny. W programach m.in. pokaz sprzętu wojskowego, symulatory do strzelań, pokazy rekonstruktorskie, loty balonem na uwięzi oraz atrakcje i konkursy dla dzieci.

Obchody Święta Wojska Polskiego w Nakle nad Notecią podobnie jak w innych miastach zapoczątkuje msza święta, po której zebrani złożą kwiaty przy pomniku katyńskim. Uroczystość zakończą okolicznościowe wystąpienia oraz występ orkiestry dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Nakle nad Notecią.  

Święto narodowych sił zbrojnych obchodzimy w rocznicę cudu nad Wisłą – czyli zwycięskiej bitwy warszawskiej 1920 roku, stoczonej podczas wojny bolszewickiej. Dzień ten łączy się z liturgicznym świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kościele katolickim.

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zlokalizowana jest znaczna ilość jednostek wojskowych. Należą do nich m.in.:

Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. Józefa Bema w Toruniu,
12. Wojskowy Oddział Gospodarczy im. gen. dyw. Karola Otto Kniaziewicza w Toruniu,
Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy,
1. Pomorska Brygada Logistyczna im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy,
Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy,
Wojewódzki Sztab Wojskowy w Bydgoszczy,
56. Baza Lotnicza w Inowrocławiu,
1. Brygada Lotnicza Wojsk Lądowych w Inowrocławiu,
4. Brodnicki Pułk Chemiczny im. Ignacego Mościckiego,
Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu,
Wojskowa Komenda Uzupełnień we Włocławku,
3. batalion drogowo-mostowy w Chełmnie.

 

W naszym regionie występują głównie wojska lądowe, w tym artyleria, wojska chemiczne, jednostki logistyczne oraz lotnictwo wojskowe. Dodatkowo szeregi wojska zasilają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, których obecnie w regionie jest około 800. W najbliższym czasie zostanie utworzony 82. batalion lekkiej piechoty w Inowrocławiu oraz 83. batalion lekkiej piechoty w Grudziądzu. Na toruńskim poligonie zlokalizowani są także żołnierze amerykańscy.

Ponadto w Bydgoszczy zlokalizowane są istotne instytucje NATO:

Centrum Szkolenia Sił Połączonych Joint Force Training Center,
3. Batalion Łączności NATO,
Zespół Wsparcia Teleinformatycznego NATO,
Centrum Eksperckie Policji Wojskowej NATO,
Jednostka Integracji Sił Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO Force Integration Units NFIU) – element tzw. szpicy NATO.

Na terenie naszego województwa występują także wojskowe muzea i archiwa, szpitale, parafie oraz orkiestry.

Wśród pracowników Urzędu Marszałkowskiego znajduje się 7 żołnierzy WOT, a marszałek Piotr Całbecki został wyróżniony przez dowódcę WOT gen. dyw. Wiesława Kukułę nagrodą „Pracodawca przyjazny WOT”.

Materiał: Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%