Zamknij
REKLAMA

Bohaterowie Zadwórza patronują rondu w Toruniu

10:39, 13.08.2019 |
REKLAMA
Skomentuj

Rondo na zbiegu ulic Przelot i Gminnej w Toruniu nosi od dziś (12 sierpnia) imię Bohaterów Zadwórza. W uroczystości nadania imienia uczestniczył marszałek Piotr Całbecki.

Bohaterowie Zadwórza to polscy obrońcy Lwowa, którzy 17 sierpnia 1920 roku niedaleko wsi Zadwórz pod dowództwem kpt. Bolesława Zajączkowskiego stoczyli zwycięską  bitwę z bolszewikami. W bitwie poległo 318 Polaków, a ze względu na heroiczną postawę obrońców nazywana jest „polskimi Termopilami”.

Nadanie imienia rondu było inicjatywą zmarłego w czerwcu generała Zbigniewa Nowka, który aktywnie dbał o pamięć o niezwykłym bohaterstwie obrońców Lwowa. Jedną z takich akcji była książka „Zadwórz – Polskie Termopile” pod redakcją Nowka i prof. Wojciecha Polaka, wydana przez Urząd Marszałkowski.

 - 17 sierpnia 1920 roku odział złożony z zaledwie trzystu ochotników, w tym uczniów i studentów, stanął na drodze bolszewickich hord planujących zdobycie Lwowa. Miasto ocalało, lecz tych trzystu „wiernych prawom”, tak jak przed wiekami Spartanie Leonidasa, poległo – napisał w książce marszałek Piotr Całbecki.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

REKLAMA

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© e-chelmno.pl | Prawa zastrzeżone