Zamknij

Seniorzy odpoczywają na wsi

11:25, 08.08.2019 Aktualizacja: 11:26, 08.08.2019
Skomentuj

Pięć dni w tygodniu w tradycyjnym gospodarstwie rolnym połączone z interesującymi, dostosowanymi do zainteresowań i potrzeb zajęciami – tak wygląda adresowany do niesamodzielnych osób starszych projekt „Opieka w zagrodzie”, realizowany przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego ze środków unijnych. Dziś (8 sierpnia) gospodarstwa w Komratowie i Wenecji (powiat żniński) odwiedzą przedstawiciele Komisji Europejskiej.

- Gospodarstwa opiekuńcze są jedną z kilku form wsparcia seniorów, która jest realizowana w województwie kujawsko-pomorskim. Naszym sztandarowym projektem są tzw. bransoletki życia – urządzenia mobilne, na których oparty jest system przywoływania pomocy dla osób starszych i potrzebujących. Teleopieka oznacza bezpieczeństwo przy zachowaniu niezależności, na której, wiemy to z przeprowadzonych badań, większości seniorów zależy. Z kolei zielona opieka to atrakcyjna oferta zarówno dla seniorów, dla których wieś jest wręcz wymarzonym miejscem, jak i właścicieli gospodarstw. To przykład dobrego, innowacyjnego rozwiązania w sferze polityki senioralnej. – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

„Opieka w zagrodzie” to obecnie 14 gospodarstw opiekuńczych w następujących miejscowościach:

Wysokie Brodno (powiat brodnicki)
Mały Głęboczek (powiat brodnicki)
Sitno (powiat golubsko-dobrzyński)
Glewo (powiat lipnowski)
Gulbiny (powiat rypiński)
Jastrzębiec (powiat sępoleński)
Ernestowo (powiat świecki)
Dubielno (powiat świecki)
Cekcyn (powiat tucholski)
Łopatki (powiat wąbrzeski)
Nielub (powiat wąbrzeski)
Wenecja (powiat żniński)
Komratowo (powiat żniński)
Niestronno (powiat mogileński)

Obecnie 75-osobowa grupa seniorów już korzysta z oferty (pobyty od poniedziałku do piątku po 8 godzin dziennie do 14 sierpnia). Rekrutacja na kolejne turnusy odbywa się w trybie ciągłym i trwać będzie do 14 sierpnia. opiekunowie i podopieczni niektórych gospodarstw wspólnie realizują działania urozmaicające opiekę, integrując się ze sobą i z lokalnym środowiskiem. Na przykład w czerwcu podopieczni z Wenecji, Komratowa i Niestronna razem uczestniczyli w wycieczce do Ciechocinka – m.in. odwiedzili tężnie i muzeum. Natomiast korzystający z opieki w Jastrzębcu we współpracy z lokalnym Kołem Gospodyń Wiejskich zorganizowali Senioriadę, na którą zaprosili gospodarstwo z Cekcyna oraz podopiecznych Domu Dziennego Pobytu „Senior WIGOR” z Gostycyna.

Wszystkie informacje dotyczące zgłoszeń do projektu oraz dokumenty znajdują się na stronie internetowej realizatora, którym jest Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie www.opieka.kpodr.pl

Z poprzedniej edycji programu pod nazwą „Zielona opieka” skorzystało łącznie 225 starszych pań i panów. Twórcy projektu są zbiorowym laureatem Nagrody Marszałka Województwa 2018 w kategorii fundusze unijne. Źródłem finansowania obu edycji jest nasz Regionalny Program Operacyjny.

Opieka w zagrodzie w liczbach:

14 gospodarstw opiekuńczych
75 aktualnych uczestników
pobyty po 8 godzin dziennie 5 dni w tygodniu
wartość projektu: 3,8 mln zł
wsparcie UE: 3,2 mln zł.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%