Zamknij

Nasze szpitale są znakomite. Kujawsko-Pomorskie wysoko w rankingu lecznictwa

19:39, 21.07.2019 Aktualizacja: 19:44, 21.07.2019
Skomentuj

Konsekwentna polityka samorządu województwa w dziedzinie służby zdrowia przynosi oczekiwane efekty. Kujawsko-Pomorskie jest drugim najlepszym województwem w kraju pod względem poziomu lecznictwa szpitalnego – wynika rankingu szpitali, opracowanego przez rządowe Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia we współpracy z dziennikiem „Rzeczpospolita”.

Dwie marszałkowskie lecznice, Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy i bydgoskie Centrum Onkologii, okazały się najlepsze w Polsce wśród tego rodzaju placówek. Lepiej od nas wypadło tylko województwo pomorskie.

Pomorskie ma w pierwszej setce najlepszych lecznic w kraju 12 placówek, my – 11. Są to:

 

Centrum Onkologii w Bydgoszczy (2. miejsce w setce, najlepszy szpital w regionie)
Wojskowy Szpital Kliniczny w Bydgoszczy (15. w setce)
prywatny Szpital Eskulap w Osielsku pow. bydgoski (17. w setce)
Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy (22. w setce, 1. miejsce w kategorii szpitali pediatrycznych)
Szpital Uniwersytecki im. Jurasza w Bydgoszczy (29. w setce)
Szpital Uniwersytecki im. Biziela w Bydgoszczy (41. w setce)
Bydgoski Szpital MSWiA (43. w setce)
Szpital Miejski w Bydgoszczy (47. w setce)
Szpital im. Błażka w Inowrocławiu (67. w setce)
Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu (76. w setce)
Szpital Miejski w Toruniu (85. w setce)

 

Bydgoski Wojewódzki Szpital Dziecięcy bezapelacyjnie wygrał ranking w kategorii szpitali pediatrycznych. Tegoroczne zakupy ostatnich elementów wyposażenia zakończyły wartą ponad 200 milionów złotych rozbudowę i modernizację tej placówki. Inwestycja pozwoliła na uruchomienie trzech nowych oddziałów specjalistycznych oraz wyposażonych w najnowocześniejszą aparaturę pracowni diagnostycznych. WSD konsekwentnie buduje markę, stając się m.in. ośrodkiem chirurgii dziecięcej na najwyższym poziomie.

- By osiągnąć sukces w medycynie - mierzony skutecznością leczenia, przyzwoitym standardem hospitalizacji i dobrymi doświadczeniami pacjentów – potrzebne są dwie rzeczy: dobrze wyposażona nowoczesna placówka i czynnik ludzki, czyli personel o najwyższych kwalifikacjach. Obie są równie ważne – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. - Gratuluję załodze szpitala. Ten wynik to wasz sukces!

- Wśród wykonywanych u nas unikatowych operacji są zabiegi polegające na etapowych oszczędzających resekcjach lub radykalnym profilaktycznym usunięciu narządów u pacjentów z nowotworami dziedzicznymi. W Polsce takim leczeniem zajmują się nieliczne pediatryczne ośrodki kliniczne. Jesteśmy jedynym ośrodkiem neurochirurgii dziecięcej w Polsce zajmującym się inwazyjnym leczeniem zaburzeń ruchu u dzieci przy zastosowaniu metod stereotaksji – chodzi o zabiegi ablacyjne i głęboką stymulację mózgu – informuje  dyrektor ds. lecznictwa doktor Danuta Kurylak.

Wśród zatrudnionych w WSD fachowców najwyższej klasy są m. in. chirurg prof. Andrzej Prokurat i prof. Andrzej Kurylak, pediatra, onkolog i hematolog; założycielem oddziału neurochirurgii był prof. Marek Harat, który nadal z placówką współpracuje, przeprowadzając tu najbardziej skomplikowane operacje.

Zobacz też:

Gwarantujemy najwyższy poziom leczenia
Nie ma projektów zamkniętych w medycynie

Najlepszym polskim szpitalem onkologicznym jest bydgoskie Centrum Onkologii, od lat utrzymujące się na szczycie rankingów. Placówka jest stale modernizowana, stale modernizuje też standardy leczenia. Obecnie skupia się na tworzeniu modułów dedykowanych diagnostyce, skojarzonemu leczeniu, rehabilitacji po terapii i wsparciu psychologicznemu pacjentów z chorobami nowotworowymi konkretnych narządów. Posiada już moduł leczenia raka piersi (z międzynarodowym certyfikatem Breast Cancer Unit), buduje moduł leczenia raka płuc i przygotowuje się do stworzenia takich  jednostki dedykowanych leczeniu nowotworów jelita grubego i prostaty. – Ośrodki narządowe to przyszłość leczenia onkologicznego – powiedział „Rzeczpospolitej” dyrektor CO prof. Janusz Kowalewski.

Zobacz też:

Profilaktyka raka: jedz mądrze, badaj się, ruszaj
Jesteśmy to winni naszym pacjentom

Materiał: Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%