Zamknij
REKLAMA

155 nowych bransoletek życia. Jeśli ktoś zainteresowany kontaktami do osób piszcie

13:08, 12.03.2019 |
Skomentuj
REKLAMA

Teleopieka domowa to nowa, ciesząca się dużym zainteresowaniem forma wsparcia opiekuńczego niesamodzielnych osób starszych. Latem ubiegłego roku, w ramach pilotażu, objęliśmy nią 55 seniorów w całym regionie. Teraz bransoletki życia – urządzenia mobilne, na których oparty jest system przywoływania pomocy – otrzyma kolejnych 155 osób. Pracujemy też nad projektem, który pozwoli włączyć do systemu wszystkich potrzebujących.

- Teleopieka oznacza bezpieczeństwo przy zachowaniu niezależności, na której, wiemy to z przeprowadzonych badań, większości seniorów zależy. Rozbudowa systemu jest odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczne – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. 

 

Przeprowadzony przez marszałkowski Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej nabór chętnych odbył się jesienią. Do programu w pierwszej kolejności trafiły osoby o najniższych dochodach, z niepełnosprawnościami, doświadczające wykluczenia społecznego, z obszarów zdegradowanych.

Dzisiejszym (12 marca) spotkaniem z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego rozpoczęliśmy przekazywanie bransoletek. Kolejne takie spotkania odbędą się 13 i 14 marca w siedzibie ROPS w Toruniu oraz 15 marca w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. W tym ostatnim weźmie udział wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Marszałkowski system opiekuńczo-ratunkowy składa się z nadajników/odbiorników umożliwiających szybkie wezwanie pomocy w sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu (np. upadku) oraz centrum operacyjnego, w którym odbierane są sygnały alarmowe od podopiecznych 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę. Gromadzone przez system dane medyczne o podopiecznych – informacje o przebytych i przewlekłych chorobach oraz przyjmowanych lekach - mogą być pomocne lekarzom i ratownikom, niosącym im pomoc w sytuacjach nagłego pogorszenia się stanu zdrowia. Po wciśnięciu przez seniora przycisku alarmowego kontaktuje się z nim dyspozytor z centrum operacyjnego, który ustala co się stało, kontaktuje z rodziną, a w razie potrzeby wzywa pomoc medyczną lub służby ratunkowe. Bransoletki wyposażone są w geolokalizację, licznik kroków, mierzą też tętno noszącej je osoby. 

Obecnie prowadzimy zaawansowane prace, które pozwolą na uruchomienie dużego programu teleopiekuńczego. Zakładamy, że obejmiemy nim praktycznie wszystkich potrzebujących. W partnerstwie z gminami – ROPS zwrócił się z propozycją udziału w programie do wszystkich miast i gmin w regionie - kierując się kluczem proporcjonalności (w odniesieniu do liczby mieszkańców) rozdysponujemy 3000 bransoletek. Trafią do podopiecznych w przyszłym roku. To gminy będą odpowiadać za rekrutację, będę też ponosić część kosztów (15 złotych miesięcznie za jednego uczestnika). Jeśli któraś z nich uzna, że potrzeba jej więcej opasek, będzie mogła dokupić kolejne i podłączyć je do naszego systemu. System ten będzie działał w oparciu o nasze własne regionalne centrum operacyjne, utworzone przez Kujawsko-Pomorską Sieć Informacyjną. Uruchomimy też dedykowany teleopiece wolontariat osób młodych, oparty o harcerzy z Kujawsko-Pomorskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego. Będą pomagać starszym paniom i panom w kwestiach związanych z obsługą sprzętu.

Materiał: Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Foto: Mikołaj Kuras

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

Ola myślącaOla myśląca

2 0

Przykre, że taka informacja po raz kolejny dociera po odczytaniu informacji na portalu i to już wtedy, gdy są już rozdysponowane środki. Przykre. Bodajże na przełomie 04.-05. ubiegłego roku dotarła do mnie informacja o teleopiece, po czym w miesiącach 06., 07., 08., padła informacja o wyczerpaniu puli i organizowaniu puli na kolejną edycję. Szkoda wielka, że nie dotarto do wszystkich w kwestii kolejnej edycji i w dniu 12.03. dowiadujemy się, że kolejne 155 sztuk bransoletek jest rozdawanych w dniu 12., 13 i 14.03.2019 r. Zastanawiające jest, gdzie i kiedy Państwo dostarczaliście informacji o kolejnej edycji tak ważnego programu? Przykre to jest. 21:44, 12.03.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MarekMarek

0 0

Zgadzam się z przedmówczynią. 10:25, 13.03.2019


REKLAMA