Zamknij

Rok Andrzeja Szwalbego

16:14, 25.01.2023 . Aktualizacja: 16:15, 25.01.2023
Skomentuj

Pierwszym z nowego cyklu koncertów pianistycznych w Pałacu Nowym w Ostromecku zainaugurowane zostały w minioną niedzielę (22 stycznia) obchody Roku Andrzeja Szwalbego. Wystąpił Łukasz Ojdana, wybitny pianista jazzowy i kompozytor młodego pokolenia, który zagrał na trzech zabytkowych fortepianach z ostromeckiej kolekcji.

W wydarzeniu uczestniczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, reprezentujący zarząd województwa w komitecie obchodów Roku Andrzeja Szwalbego.

 

Andrzej Szwalbe był założycielem i wieloletnim dyrektorem Filharmonii Pomorskiej, inspiratorem i organizatorem wielu przedsięwzięć kulturalnych w Bydgoszczy. Przez wiele lat zarówno do wnętrz filharmonii, jak i do Pałacu w Ostromecku Szwalbe kupował dzieła polskich artystów malarzy i  rzeźbiarzy, a także tkaninę artystyczną, bowiem idea integracji różnych dziedzin sztuki przyświecała mu przez cały kilkudziesięcioletni okres jego działalności na rzecz Bydgoszczy i regionu. Bardzo wyraźne odzwierciedlenie idea ta znalazła właśnie w Zespole Parkowo-Pałacowym w Ostromecku.

 

Teraz, po wielu latach, do Pałacu Starego powróciła z Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy część kolekcji malarstwa i grafiki im. Tadeusza Brzozowskiego, którą Andrzej Szwalbe przygotowywał i kompletował pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. Dzieła Magdaleny Abakanowicz, Edwarda Dwurnika, Mariana Turwida i wielu innych artystów znów zdobią gabinet Szwalbego, do którego po latach powróciło łącznie 17 dzieł sztuki, i który na stulecie jego twórcy zyskał nową aranżację. Można tu więc zobaczyć teraz m.in. gobeliny z cyklu „Kwartet zapustny” Tadeusza Brzozowskiego, a także prace, poza wymienionymi wcześniej, Romana Artymowskiego, Ryszarda Gieryszewskiego, Józefa Hałasa, Władysława Hasiora, Jerzego Kałuckiego, Jerzego Korzeniowskiego i Jana Tarasina.

 

W minioną niedzielę w ramach obchodów Roku Andrzeja Szwalbego został też zaprezentowany  najnowszy nabytek do kolekcji instrumentów - fortepian pionowy, tzw. leżąca żyrafa, jedna z trzech tego typu konstrukcji zachowanych na świecie, autorstwa Petera Christiana Uldahla. Instrument został zakupiony z myślą o przypadającej w tym roku 100. rocznicy urodzin Andrzeja Szwalbego. Niestety na razie nie wydobywa dźwięku. Czy milczącą żyrafę uda się ożywić i przywrócić jej pierwotne brzmienie? Być może fortepian Uldahla będzie mógł zakończyć Rok Andrzeja Szwalbego pierwszym po odrestaurowaniu koncertem. Jest na to szansa, bowiem dzięki wsparciu ze strony bydgoskiego ratusza do tej pory pomyślnie zrealizowano poprzednie renowacje zabytkowych fortepianów z ostromeckiej kolekcji.

 

Podczas koncertu w minioną niedzielę przedstawiono historię przywracania do życia historycznych fortepianów, a Łukasz Ojdana zagrał na trzech z nich: na fortepianie Johanna Friedricha Marty’ego z początku XIX wieku (będącym jednym z najstarszych obiektów w kolekcji), na fortepianie stołowym Eugena Wiszniewskiego, zrewitalizowanym instrumencie z połowy XIX wieku, i wreszcie na koncertowym fortepianie Carla Bechsteina z początku XX wieku. Wszystkie te trzy instrumenty zostały odrestaurowane, a zgromadzona w ostromeckim pałacu publiczność kontemplować mogła uchwycone w ten sposób całe stulecie brzmienia.

 

Koncerty w Ostromecku będą odbywać się w ramach zainaugurowanego w minioną niedzielę cyklu co miesiąc przez cały rok.

 

Plan koncertów w ramach Roku Szwalbego w Ostromecku

19 lutego 2023 - Adam Kośmieja- jeden z najbardziej wyrazistych polskich pianistów młodego pokolenia, pedagog i absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy;

26 marca 2023 - Mikołaj Gosiewski- pianista, kompozytor i aranżer oraz muzyk zespołu Luna;

23 kwietnia 2023 - Adam Lemańczyk - znany utytułowany pianista, jak twierdzi Krzysztof Herdzin: „jak dotąd – jego najlepszy absolwent”.

27 maja 2023 - Aleksandra Bobrowska- pianistka wykona mazurki Fryderyka Chopina, jakie w Ostromecku nagrała na dwupłytowy album, grając na odresturowanym fortepianie marki Krall & Seidler, należącym do kompozytora Zygmunta Noskowskiego;

18 czerwca 2023 - Poznańskie Trio Fortepianowe z muzyką Krzysztofa Meyera - znakomitego polskiego kompozytora, który ma zaszczyć swą obecnością koncert w Ostromecku;

lipiec i sierpień 2023 - koncerty na tarasie pałacu w Ostromecku;

17 września 2023 - Michał Gozdek- bydgoski pianista młodego pokolenia;

15 października 2023 - Witold Janiak- pianista i kompozytor, który w jazzowych aranżacjach gra nawet melodie bajek dla dzieci;

19 listopada 2023 - Paweł Świeca- pianista wystąpi z koncertem muzyki współczesnej na fortepian i gitarę elektryczną.

 

Gabinet Marszałka

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

JachoJacho

1 1

Obchody roku czego ? 14:11, 14.02.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%