Zamknij

Sesja sejmiku województwa

08:17, 25.09.2022 . Aktualizacja: 08:17, 25.09.2022
Skomentuj

Podczas poniedziałkowych (26 września) obrad honorowy prezes Regionalnego Towarzystwa Wioślarskiego Lotto Bydgostia Zygfryd Żurawski odbierze nadaną mu Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz przyznana klubowi statuetkę Stella Copernicana Cuiaviae et Pomeraniae.

 

Lotto Bydgostia to najbardziej utytułowany klub w Polsce. Jego wychowankowie stale reprezentują region i kraj na sportowych wydarzeniach rangi międzynarodowej, stanowiąc trzon osad, które zdobywają medale. Sejmik województwa, doceniając pełną pasji działalność wieloletniego prezesa klubu Zygfryda Żurawskiego, wyróżnił go Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a sam klub nagrodą Stella Copernicana Cuiaviae et Pomeraniae.

 

Podczas sesji prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej Ryszard Kierzek zapozna radnych województwa z organizacją i funkcjonowaniem wojewódzkiego oddziału izby, który od 25 lat reprezentuje interesy rolników naszego województwa. Podczas tegorocznych dożynek wojewódzkich marszałek Piotr Całbecki wręczył przyznaną Kujawsko-Pomorskiej Izbie Rolniczej statuetkę Stella Copernicana Cuiaviae et Pomeraniae.

 

Radni wysłuchają informacji o stanie realizacji inwestycji drogowych na terenie naszego województwa i rozpatrzą trzy projekty uchwał dotyczące podwyższenia kategorii niektórych odcinków dróg gminnych do kategorii dróg wojewódzkich, co zostało uzgodnione wcześniej z Ministerstwem Obrony Narodowej i Ministerstwem Infrastruktury oraz samorządami lokalnymi. Przejęcie przez samorząd województwa wymienionych w projektach uchwał odcinków dróg (druki 83/22, 84/22 i 85/22 w porządku obrad) przyczyni się do osiągnięcia większej spójności w układzie komunikacyjnym województwa.

 

Sejmik rozpatrzy projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej powiatowi inowrocławskiemu (druk nr 79/22) na budowę lapidarium upamiętniającego społeczność żydowską Inowrocławia. Lapidarium pozwoli na uratowanie tysięcy fragmentów żydowskich nagrobków pochodzących z dwóch zniszczonych w czasie II wojny światowej żydowskich cmentarzy. Macewy, czyli żydowskie nagrobne płyty kamienne, zostały użyte przez okupanta m.in. do budowy chodników, utwardzania ulic i innych prac budowlanych w mieście. Te, które udało się odzyskać, zostaną wyeksponowane w lapidarium, które będzie też miejscem opowiadającym historię żydowskiej społeczności w Inowrocławiu, która wywarła znaczący wpływ na rozwój tego miasta i wzbogaciła jego kulturę.

 

Porządek obrad i dokumenty

 

Kancelaria Sejmiku

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%