Zamknij
REKLAMA

Zapraszamy na zajęcia szkółki muzealnej

14:41, 10.11.2021 | .
Skomentuj
REKLAMA

Zgodnie z zapowiedzią, Muzeum Ziemi Chełmińskiej w listopadzie i grudniu serdecznie zaprasza na zajęcia "szkółki muzealnej" prezentującej życie i twórczość Antoniego Piotrowicza (17.01.1869 - 24.07.1923) - naszego regionalnego malarza.

To jeden ze świadków odzyskania przez nasze miasto niepodległości.

Na fotografii, Antoni Piotrowicz, Autoportret, ol. pł.

Jutro 11 listopada - św. Marcina. Muzeum Ziemi Chełmińskiej zaprasza na bezpłatne zwiedzanie ekspozycji w godz. 10.00 - 16.00

Na fotografii oleodruk - Święty Marcin,

wyd. Fridolin Leiber Frankfurt nad Menem, ok. 1890 r.

Święty Marcin żył w IV w., był żołnierzem, mnichem i biskupem. Jest patronem m.in. pasterzy, opiekunem bydła, ptaków (szczególnie gęsi), stąd też i świętomarcińskie rogale, kształtem przypominają, jak głosi legenda, zgubioną przez jego konia podkowę. W ikonografii zachodniej przedstawiany jest, jako legionista na białym koniu, dający część swojego płaszcza biedakowi. Na wschodzie przedstawiany jest w szatach biskupich i z pastorałem.

Tę i wiele innych historii związanych ze świętymi patronami dowiedzie się na naszej nowej wystawie czasowej: "Święci patroni w rzeźbie ludowej i dawnej grafice dewocyjnej" ze zbiorów Łukasza Ciemińskiego.

Od 6 listopada zapraszamy do zwiedzania wystawy "Święci patroni w rzeźbie ludowej i dawnej grafice dewocyjnej" ze zbiorów Łukasz Ciemiński.

Na załączonym oleodruku św. Apolonia, wyd. Fridolin Leiber Frankfurt nad Menem, ok. 1890 r.

Święta Apolonia z Aleksandrii była dziewicą i męczennicą, która zginęła ok. 249 r. podczas prześladowań chrześcijan. Poganie „zmiażdżyli jej szczęki i powybijali wszystkie zęby”. Jest patronką dentystów. Wzywana jest w przypadku bólu zębów, chorób zębów i dziąseł.

Tę i wiele innych historii usłyszą Państwo na naszej nowej wystawie czasowej.

Materiał: Muzeum Ziemi Chełmińskiej

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%