Zamknij
REKLAMA

Muzeum Ziemi Chełmińskiej zaprasza na nową wystawę czasową od 26.06

10:59, 24.06.2020 |
Skomentuj
REKLAMA

Dyrektor Muzeum Ziemi Chełmińskiej w Chełmnie serdecznie zaprasza do zwiedzania nowej wystawy czasowej "Chełmno w obiektywie fotografików w 1984 i 2019 r." Fotografie Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego

Powyższa wystawa to pokłosie plenerów fotograficznych członków Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego w 1984 i 2019 r.

Ekspozycja będzie dostępna w Sali Mieszczańskiej Ratusza od 26 czerwca do 16 sierpnia 2020 r.

W latach 80-tych Plenery Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego odbywały się przynajmniej raz do roku w różnych miejscach.  Jeden z naszych członków, znając Chełmno, zaproponował plener w tym mieście na wiosnę 1984 roku. Wiedząc o malowniczym położeniu i bogatej historii miasta znalazło się wielu chętnych na taki wyjazd. Z tego wyjazdu powstała wystawa, która była prezentowana w Chełmnie.

  Plener w roku 2019 był konsekwencją tego z roku 1984. Posiadając w naszym archiwum wystawę z 1984 roku już od dawna kiełkowała myśl o zorganizowaniu podobnego wyjazdu po latach i przedstawienie zdjęć z obu plenerów jednocześnie. Do realizacji tego przedsięwzięcia doszło teraz, czyli w roku 2020 głównie dzięki przychylności Dyrekcji Muzeum Ziemi Chełmińskiej, ale również wielu osób z którymi mieliśmy przyjemność spotkać się w czasie przygotowywania plener, jego trwania oraz podczas przygotowywania wystawy. Wszyscy uczestnicy pleneru 2019 roku bardzo mile wspominają swój pobyt w Chełmnie i gdyby nie czas pandemii, na wernisażu wystawy większość z nich i w tym roku by się tu zjawiła.   

Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne to organizacja non profit istniejąca od 1947roku. Celem Towarzystwa jest popularyzacja fotografii i wspieranie inicjatyw związanych z tą dziedziną sztuki na Pomorzu.

GTF tworzą ludzie doświadczeni i młodzi, zawodowi fotograficy oraz pasjonaci robiący zdjęcia dla przyjemności. GTF prowadzi kursy i warsztaty fotograficzne, organizuje konkursy i plenery fotograficzne. Osoby uczące się fotografii zawsze mogą liczyć na pomoc koleżanek i kolegów, którzy chętnie dzielą się umiejętnościami i doświadczeniem.

Członkowie Towarzystwa odnoszą liczne sukcesy artystyczne a ich prace są nagradzane na polskich i europejskich konkursach fotograficznych.

Największym sukcesem GTF jako organizacji jest uznanie go w 1971 w Sao Paulo za najlepsze towarzystwo fotograficzne na świecie.

GTF od 15 maja 1996 roku jest członkiem zbiorowym Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców – wspierającym rozwój fotografii.

W 2002 roku GTF zostało wyróżnione przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza za opiekę nad gdańską kulturą.

Lista autorów prac z 2019 roku:

1. Anna Jakubowska

2. Krzysztof Jakubowski

3. Adam Fleks

4. Elżbieta Mielcarzewicz

5. Jacek Kawecki

6. Janusz Piechota

7. Jolanta Herburtowska

8. Leszek Kułakowski

9. Aleksander Orzechowski

10. Piotr Rogalski

11. Maria Różańska

12. Sławomir Fiebig

13. Wojciech Jung

14. Mirosław Węsiora

15. Hans Drieenhuizen

16. Ewa Młodzianowska

Lista autorów prac z 1984 roku:

1. Sławomir Fiebig

2. Aleksander Janta

3. Wojciech Jung

4. Wojciech Konieczny

5. Wojciech Krajewski

6. Piotr Kreft

7. Grzegorz Kuchta

8. Andrzej Leszczyński

9. Adam Matuszewski

10. Eugeniusz Nurzyński

11. Sławomir Pultyn

12. Mirosław Węsiora

Materiał: Muzeum Ziemi Chełmińskiej

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA