Zamknij

7 września Narodowe Czytanie 2019: Nowele Polskie

13:17, 08.08.2019 Aktualizacja: 13:22, 08.08.2019
Skomentuj

Dyrektor i Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Walentego Fiałka w Chełmnie zapraszają 7 września 2019 roku (sobota) o godz. 12.00 do udziału w Narodowym Czytaniu.  Impreza ma charakter plenerowy i odbędzie się tradycyjnie na Rynku (w razie deszczu w Ratuszu). Dzięki takiej lokalizacji nie tylko osoby, które przyjęły zaproszenie ale również przypadkowi przechodnie będą mieli możliwość choć na chwilę wsłuchania się w treść nowel.

Na 8 edycję zaproponowano 8 nowel. Z ponad stu tytułów nadesłanych do Kancelarii Prezydent Andrzej Duda oraz Małżonka Agata Kornahuser-Duda zaproponowali do czytania:

 

Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
Dym – Maria Konopnicka
Katarynka – Bolesław Prus
Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
Orka – Władysław Stanisław Reymont
Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
Sachem – Henryk Sienkiewicz
Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

 

nadając im wspólny tytuł: Nowele polskie.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. W kolejnych latach czytano:

2012 – Pan Tadeusz Adama Mickiewicza

2013 – dzieła Aleksandra Fredry

2014 – Trylogię Henryka Sienkiewicza

2015 – Lalkę Bolesława Prusa

2016 – Quo vadis Henryka Sienkiewicza

2017 – Wesele Stanisława Wyspiańskiego

2018 - Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologia Niepodległości (zbiór powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej). 

Jak podaje się na Oficjalnej stronie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej powieść Żeromskiego w blisko 3000 miejsc na całym świecie, w tym w 134 poza granicami Polski, w 33 krajach, nawet na Antarktydzie.

Prezydent w uzasadnieniu tegorocznego wyboru nadmienia iż:

-„Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Takie właśnie są zaproponowane w tym roku do Narodowego Czytania utwory... Towarzyszyły one naszym rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Znajdziemy w nich udane portrety psychologiczne, mistrzowskie opisy i celne diagnozy społeczne, a nade wszystko znakomicie zbudowane fabuły i wyrazistych bohaterów. To dzieła niepowtarzalne i – mimo niewielkich rozmiarów – doniosłe”.

 

W Chełmnie lektorami podczas Narodowego Czytania byli w latach ubiegłych: uczniowie i nauczyciele chełmińskich szkół, Burmistrz, księża, przewodnicy, rycerze, policjant, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, zawodowi aktorzy.

W bieżącym roku zaproponowaliśmy rolę lektorów 5 osobom tradycyjnie z różnych chełmińskich środowisk. Zaproszenie przyjęli (wg kolejności czytania): 

1. Katarzyna Neumann – pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej były pracownik a obecnie bardzo aktywny czytelnik Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Walentego Fiałka w Chełmnie),
2. Czesław Kozikowski – Sekretarz Zarządu Okręgowego, Prezes Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. „Walentego Fiałka”,
3. Artur Mikiewicz – Burmistrz Miasta Chełmna,
4. Roksana Kaszewska – Uczennica Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie.
5. Magdalena Witkowska – Wicedyrektor Katolickiej Szkoły Księży Pallotynów w Chełmnie

 

Oprawę muzyczną imprezie zapewni występ Mariusza Kowalczyka oraz niezależnie Małgorzaty Grabarz wraz z Zespołem Wokalnym działającym przy Chełmińskim Domu Kultury.

Patronat Honorowy Pary Prezydenckiej

lokalnie Burmistrza Miasta Chełmna.

Do zobaczenia 7 września 2019 roku na Rynku,

Materiał: Marzanna Pieniążek – Dyrektor Biblioteki

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%