Zamknij
REKLAMA

Wyprawka 2018/2019. "To niestety sporo kosztuje"

09:49, 04.09.2018 |
REKLAMA
Skomentuj

Rozpoczął się nowy rok szkolny, rodzicom sen z powiem spędza zakup podręczników i przyborów do szkoły dla swoich pociech. Ile kosztuje wyprawka szkolna? Rodzice liczą wydatki, a sprzedawcy zyski. Koszty przyborów szkolnych są naprawdę wysokie. Zakupy nowych podręczników, zeszytów i innych artykułów szkolnych mogą poważnie nadwyrężyć budżet. 

Jak się okazuje miesięczny koszt związany z edukacją dziecka może wynosić nawet kilkaset złotych. Rządowy program „Dobry Start” nie jest w stanie sfinansować całej wyprawki szkolnej. Koszty różnią się od siebie w zależności od miasta. Chociaż teoretycznie dofinansowanie „300 plus” powinno wystarczyć na zakup niezbędnych przyborów szkolnych, w praktyce może być z tym ciężko. Chyba, że zdecydujemy się na wyprawkę z najniższej półki.

- Jestem mamą dwójki chłopców w wieku szkolnym, jeden teraz pójdzie do III klasy, drugi do V. Wyprawki jeszcze nie mają, tak naprawdę czekam na ostatni możliwy moment, ponieważ liczę na jakieś promocje. Chłopaki nie dostaną nic z górnej półki, zeszyty i pozostałe artykuły szkolne będą z marketów – opowiada pani Ania – Trochę więcej będziemy musieli wydać na plecaki, które muszą posłużyć przynajmniej rok. Przydałoby się kupić chłopakom kilka par bluz, jakieś swetry, spodnie, to niestety też sporo kosztuje.

- Ceny plecaków zaczynają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Plecak to ważny element wyprawki – warto wybrać naprawdę porządny i zainwestować trochę większą kwotę – dodaje pan Tomasz, sprzedawca w sklepie papierniczym. - Średnio, za dobry plecak trzeba zapłacić ok. 100 – 150 zł, są i tańsze, ale nie daje gwarancji, że wytrzymają cały rok.
Strój na gimnastykę to kolejna pozycja na liście wyprawki szkolnej. Taki strój musi posiadać obowiązkowo koszulkę, spodenki i buty sportowe. Oprócz lekcji w-fu, dzieci w ramach zajęć szkolnych chodzą też na basen. To oczywiście kolejny wydatek. Strój kąpielowy, klapki, ręcznik – podstawowe minimum.

- Wyprawkę szkolną mam już skompletowaną dla córki, od września idzie do I klasy szkoły podstawowej. Wiadomo – chciałam, żeby miała z artykuły z wyższej półki. Kredki, farby, flamastry, pastele, plastelina, klej, nożyczki, kolorowe długopisy, bloki, wycinanki – za to wszystko zapłaciłam dokładnie 543 zł – dodaje pani Katarzyna

Sprawdziliśmy, najwięcej na wyprawce szkolnej zaoszczędzą rodzice dzieci uczących się w szkołach podstawowych. W związku z wprowadzeniem nowej podstawy programowej w roku szkolnym 2017/2018, całkiem nowe egzemplarze trafiły do uczniów pierwszych, czwartych i siódmych klas szkół podstawowych. Reszta dzieci skorzysta z podręczników, z których uczyli się starsi koledzy. Niestety – trochę więcej będą musieli wydać uczniowie szkół średnich. Najdroższe są podręczniki do nauki języków obcych. Jednak i to można obejść – niektórzy decydują się na ksero takiej książki. To pozwoli zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Wyprawka szkolna to poważny wydatek w domowym budżecie. Warto zachować spokój i nie ulegać pokusom, skupić się tylko na najpotrzebniejszych rzeczach do wyprawki. 

 

Materiał partnera: (AŚ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© e-chelmno.pl | Prawa zastrzeżone