Zamknij

Jedenaście kąpielisk w Trójmieście zamkniętych z powodu sinic

11:48, 09.08.2020 Aktualizacja: 12:29, 09.08.2020
Skomentuj

Z powodu pojawienia się w wodzie zakwitów sinic w niedzielę rano zamkniętych jest jedenaście kąpielisk zorganizowanych w Trójmieście. Zamknięte są także cztery kąpieliska położone nad jeziorami - podał w niedzielę rano Główny Inspektorat Sanitarny.

Aktualne informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach można znaleźć w serwisie informacyjnym Głównego Inspektoratu Sanitarnego - https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa.

Z zamieszczonych tam danych wynika, że w Trójmieście jest obecnie zamkniętych jedenaście kąpielisk. Jak podał w niedzielę rano GIS, sinice uniemożliwiają korzystanie z wody w siedmiu z dziewięciu kąpielisk zorganizowanych w Sopocie: Kamienny Potok-Koliba, Hotel Sopot-Beach Club, Hotel Haffner-Esentra, Park Północny I, Park Północny II, K22, Łazienki Południowe. Czerwona flaga zawisła też na trzech plażach w Gdańsku - Jelitkowo, Klipper Jelitkowo, Orle. Nieczynne jest też kąpielisko w Gdyni Orłowie.

W pozostałych ok. 50 pomorskich kąpieliskach położonych nad Bałykiem, woda jest zdatna do kąpieli.

Ponadto, zakwity sinic od kilku dni utrzymują się na jeziorze Przywidzkim w powiecie gdańskim (zamknięte zostało kąpielisko gminne w Przywidzu przy ul. Jeziornej), jeziorze Żarnowieckim w powiecie wejherowskim (zamknięte kąpielisko w Lubkowie-DPS) oraz jeziorze Jasień w powiecie bytowskim (nieczynne kąpielisko w Zawiatach).

Wykwity sinic pojawiły się również na jeziorze Żuczek w powiecie człuchowskim. Z tego powodu nieczynne jest kąpielisko w Debrznie.

Latem w wodach Morza Bałtyckiego, a także jezior często pojawiają się wykwity sinic. Ich skupiska przemieszczają się nieustannie na powierzchni wody przenoszone przez wiatr lub prądy wodne. Gdy pojawią się w pobliżu plaż, czasowo zamykane są zorganizowane przy nich kąpieliska. Decyzje o wywieszeniu w danym miejscu czerwonej flagi podejmują - w uzgodnieniu z pracownikami poszczególnych stacji Sanepidu - ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Sanepid przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha. (PAP)

Autor: Anna Machińska

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%