Zamknij

TVP będzie transmitować nabożeństwa Triduum Paschalnego z Jasnej Góry

13:26, 01.04.2020 Aktualizacja: 13:27, 01.04.2020
Skomentuj

Nabożeństwa Triduum Paschalnego z Jasnej Góry w tym roku mają być transmitowane przez Telewizję Polską w programie pierwszym - poinformowało biuro prasowe sanktuarium. Poszczególnym uroczystościom będą przewodniczyć częstochowscy biskupi oraz generał zakonu paulinów.

W Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę liturgie rozpoczną się o godzinie 18. Ze względu na transmisję, wyjątkowo w tym roku nabożeństwa odbędą się w Kaplicy Matki Bożej, a nie - zgodnie z wieloletnią tradycją - w bazylice jasnogórskiej.

"W Kaplicy Cudownego Obrazu są bowiem na stałe zainstalowane kamery, za pomocą których bez konieczności ustawiania dodatkowego sprzętu będzie mogła zostać przeprowadzona transmisja" - wyjaśnia biuro prasowe Jasnej Góry.

W liturgiach weźmie udział ograniczona liczba kapłanów, zgodnie z obostrzeniami, wprowadzonymi dla zahamowania pandemii koronawirusa.

W Wielki Czwartek mszy Wieczerzy Pańskiej będzie przewodniczył generał zakonu paulinów - gospodarzy jasnogórskiego sanktuarium - o. Arnold Chrapkowski. Natomiast w Wielki Piątek uroczystej Liturgii Męki Pańskiej ma przewodniczyć metropolita częstochowski abp Wacław Depo. W Wielką Sobotę odbędzie się Liturgia Wigilii Paschalnej pod przewodnictwem częstochowskiego biskupa pomocniczego Andrzeja Przybylskiego.

W Kościele katolickim obchody Triduum Paschalnego Męki i Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczynają się wieczorną mszą świętą Wieczerzy Pańskiej, celebrowaną w Wielki Czwartek, kończą zaś - nabożeństwem nieszporów, odprawianym w Niedzielę Wielkanocną. Nazwy Triduum Paschalne używa się od 1929 roku; wcześniej mówiono o Triduum Sacrum. Łacińskie słowo Triduum oznacza dokładnie "trzy dni".

Tradycja Kościoła rzymskokatolickiego pozwala jednakże rozumieć Triduum Paschalne również jako trzy fazy misterium Odkupienia. Etap pierwszy to pożegnalna uczta, zwana Ostatnią Wieczerzą, oraz zapowiedź ofiary; etap drugi - wydarzenia Wielkiego Piątku, zakończone śmiercią Chrystusa na krzyżu; część trzecia - spoczynek w grobie i cud zmartwychwstania. Nie jest to już okres przygotowania, lecz czas bezpośredniego uczestnictwa w celebracji świąt.

Trzy dni upamiętniające Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego przypominają trzy etapy jednego wydarzenia - zwycięstwa Chrystusa nad grzechem i śmiercią. Uroczystości wielkanocne rozpoczynają się mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. Punkt kulminacyjny osiągają w Wigilię Paschalną w Wielką Sobotę, a kończą się nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania.(PAP)

autor: Marek Błoński

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%