Zamknij

Co dalej z budynkiem po Areszcie Śledczym w Chełmnie? Odpowiada Starosta Chełmiński

17:51, 11.07.2019 J.P Aktualizacja: 18:19, 11.07.2019
Skomentuj

Areszt Śledczy w Chełmnie – zapewne taką nazwę zapamiętają mieszkańcy miasta po wielu latach jego działalności. 1 maja 2014 r, po reorganizacji, był już to oddział zewnętrzny Zakładu Karnego nr 2 W Grudziądzu. W chwili obecnej całość budynków to pustostan, a odpowiedzialność za jego utrzymanie spadła na Starostwo Powiatowe. O plany związane z tym miejscem zapytaliśmy Starostę Chełmińskiego - Pana Zdzisława Gamańskiego.

Reforma Gowina na pewno nie była dla nas szczęśliwa. Miały być zamykane małe sądy, areszty, zakłady karne. Po zlikwidowaniu oddziału zewnętrznego Starostwo miało obowiązek przejąć te tereny?

Rozmawiając o wyżej wymienionej reformie chciałbym powiedzieć, że jako Starostwo bardzo silnie staraliśmy się o to, aby nie tylko Areszt Śledczy, ale Sąd i Prokuratura pozostały w naszym mieście. Stopniowe przenoszenie, czy wygaszanie tych instytucji, prowadziłoby do marginalizacji naszego miasta i powiatu, na co oczywiście nie można się zgodzić. Jeśli zaś chodzi o sam Areszt, to sytuację przedstawiono nam w ten sposób, iż jednostka zostanie zamknięta tylko na czas remontu, po czym powróci ona do normalnego funkcjonowania. Przypomnijmy, że przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich kwestionowali wielkość i wyposażenie sanitarne cel, Ilość osób w nich przebywających w stosunku do metra kwadratowego przypadającej powierzchni. Niestety nie spełniły się nasze oczekiwania i decyzją Ministra Sprawiedliwości jednostkę zamknięto. Zgodnie z ustawą w imieniu Skarbu Państwa przejmuje to mienie Starosta. Mieliśmy na to 18 miesięcy. Na dzień dzisiejszy nieruchomość została już przejęta. Nie spieszyliśmy się z tym, bowiem są to koszty dla samorządu, a zrozumiałe jest to, że wszyscy szukamy oszczędności.

Czy są plany zagospodarowania obecnego pustostanu? Przypomnijmy, że zarówno budynek sądu jak i areszt są zabytkami klasy średniej. Ta sytuacja może znacznie utrudnić jego zagospodarowanie?

Czas, który mieliśmy na przejęcie, został wykorzystany właśnie w tym celu. W chwili obecnej jesteśmy na etapie zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Chcemy, aby zapis odnośnie tego terenu był „szeroki” na tyle, by po wycenie można było zbyć nieruchomość. Stosowne uchwały są już podjęte w Radzie Miasta. Zależy nam na tym, aby teren był dobrze zagospodarowany i nie obciążał budżetu samorządu.

Czy duże nakłady finansowe ponosi Starostwo w związku z utrzymaniem budynków w obecnym stanie ?

Na ten rok mamy zabezpieczone ok. 50 tys zł. Są one przeznaczone na przekwalifikowanie, ogrzewanie oraz ochronę. Wiadomo, że budynek będziemy chcieli przekazać w dobrym stanie, nie dopuszczając do jego niszczenia i dewastacji. Przygotowujemy przetarg na wycenę nieruchomości. Po jej otrzymaniu będziemy starali się ją sprzedać.

Zgłosiły się już osoby zainteresowane, z ciekawym pomysłem na zagospodarowanie obiektu ?

Tak były już takie osoby. Zapoznały się one z charakterystyką obiektu i terenem do niego przynależnym pod względem możliwości przyszłego przeznaczenia. Natomiast na chwilę obecną nie chciałbym zdradzać ich tożsamości.

Czy chciałby Pan dodać coś od siebie?

Jako Staroście zależy mi, aby ten obszar był atrakcyjny, szczególnie w tej części miasta. Przywrócenie do życia tego terenu na pewno pozytywnie wpłynie zarówno na wizerunek, jak i życie w naszym mieście.

Dziękuję za rozmowę.

 

(J.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%