Zamknij
REKLAMA

Poseł Myrcha i Radny Marwitz interweniują w sprawie karetki "S" i drogi 91...

11:45, 09.07.2019 |
REKLAMA
Skomentuj

Wczoraj tuż po godz. 12:00 odbyła się konferencja prasowa Posła Arkadiusza Myrchy i Radnego Powiatu Pawła Marwitza. Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele TVP Bydgoszcz, radia PiK, Gazety Pomorskiej, Czasu Chełmna i naszego portalu.  Spotkanie zorganizowano w celu poruszenia dwóch bardzo ważnych tematów dotyczących naszego regionu. Pierwsze zagadnienie to sprawa przekształcenia karetki typu „S” w „P”. Poseł Myrcha powiedział:

- W najbliższym czasie karetka typu „S”- a więc taka, w której oprócz ratowników medycznych jeździ również lekarz, zostanie wspomnieniem. Okazuje się, że mocą Wojewody w chełmińskim szpitalu do dyspozycji pacjentów będzie tylko karetka typu „P”, zatem wyłącznie z ratownikami medycznymi, a to jak wiemy wpłynie w znacznym stopniu na pogorszenie bezpieczeństw miasta i powiatu. W związku z tym ze swojej strony wystąpiłem z inicjatywą do Wojewody, aby ta decyzja została ponownie przeanalizowana. Skierowaliśmy również interpelację do Ministra Zdrowia, żeby udzielił pełnych informacji, w jaki sposób  zagwarantowane będzie bezpieczeństwo mieszkańców miasta i powiatu. Czekamy na odpowiedzi ze strony pana Wojewody i Ministra, którzy ustosunkują się do naszych działań.

Pochodzący z Unisławia Paweł Marwitz natomiast dodał:

- Na koniec czerwca dowiedzieliśmy się o szykowanych zmianach, które dotyczą blisko 50-cio tysięcznego powiatu. Stan faktyczny jest taki, że od 1 sierpnia nie będzie karetki specjalistycznej z lekarzem, czyli mieszkańcy będą musieli oczekiwać na przyjazd karetki z Torunia lub ze Świecia w stanach zagrażających życiu, bo ratownik medyczny nie będzie mógł im pomóc. Oczywiście mamy specjalistów z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR), ale helikopter nie w każdych warunkach może do nas przylecieć. Przypomnę, że jest to możliwe w sprzyjających warunkach pogodowych oraz za dnia. Rozwiązania systemowe są obecnie takie, że ratownik medyczny, który ma coraz lepszą wiedzę, nie może podać leków zwiotczających mięśnie, nie może założyć osobie przytomnej, mającej urazy wielonarządowe np. rurki, tak aby móc zająć się później kolejnymi czynnościami ratującymi życie. To są tylko niektóre z przykładów, kiedy ratownik choćby chciał i miał na ten temat odpowiednią wiedzę, jednak ustawowo nie może zastosować takich rozwiązań. Wiąże się to również z odpowiedzialnością karną. Musi więc taka sytuacja budzić nasz niepokój.

Zaistniała sytuacja jest konsekwencją dramatycznej sytuacji KADROWEJ w ochronie zdrowia. Kolejki do specjalistów bardzo się wydłużyły. To co dzieje się w kraju na SOR-ach jest tragiczne i donoszą o tym regionalne media. Są to wymuszone decyzje, z uwagi na braki kadrowe.

Drugim z poruszanych tematów konferencji była przebudowa drogi nr 91 i planowana likwidacja zjazdów przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Arkadiusz Myrcha informuje:

W tej sprawie władze miasta interweniowały już w bydgoskim oddziale GDDKiA. Niestety ich postulaty nie spotkały się ze zrozumieniem i zjazdy są zaplanowane do likwidacji. Nie możemy się na taką sytuację godzić, aby z przyczyn finansowych pozbawiać mieszkańców i przedsiębiorców połączenia z główną drogą krajową. Dlatego też podejmujemy – jako Biuro Poselskie – działania zmierzające do tego, aby dyrekcja zmieniła decyzję. Równolegle Pan Burmistrz podejmuje dialog w tej sprawie. Ma umówione kolejne spotkania z różnymi parlamentarzystami, bo sprawa jest ponad wszelkimi podziałami politycznymi. Mówimy tu bowiem o podstawowej infrastrukturze dla miasta.

Poniżej wysłane pisma:

 

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (11)

 Chełminiak Chełminiak

8 1

Ile razy pan Myrcha,poseł z ramienia Platformy Obywatelskiej teraz poko był w Chełmnie i zajmował się naszym miastem?Prawie 4 lata nie było pana widać.Proszę się pochwalić !!!
Rozpoczynająca się kampania wyborcza otwiera oczy niedoszłym parlamentarzystom i z rozgłosem chcą wejść ponownie do Sejmu..Panie Myrcha,proszę przedstawić program PO,odnośnie całej służby zdrowia.Brak,nie ma ?!!
Wasz były i dzięki Panu Bogu,że już były,min Arłukowicz rozwalił i zrujnował do reszty całą służbę zdrowia.Wstydźcie się..To wasz program zamydlić porządnym ludziom oczy i na kłamać ile się da.Może lud to kupi??? Od razu telewizja i lansowanie się bo kampania. Szczyt bezczelności.
Pytanie.Poznał już pan Trzech Króli? To pan poseł miał problemy z imionami,ośmieszając się na całą Polskę.
Gratuluję.;) 13:00, 09.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AaAa

13 1

Zlikwidowanie karetki S w żaden sposób nie wpłynie na bezpieczeństwo mieszkańców. Do stanów zagrożenia życia wysyłane są tak samo zespoły P jak i S. Ratownicy Medyczni to ludzie z wysokimi kwalifikacjami i przygotowani do działania wlasnie w stanach zagrożenia życia. Oględnie mówiąc lepiej żeby do Was przyjechał Ratownik Medyczny niż lekarz z łapanki. Pan Myrcha wypowiadając się w taki sposób pokazuje tylko elementarnym brak wiedzy z zakresu, w którym się wypowiada i robi z siebie pośmiewisko. Nie będzie dobrze w Polsce kiedy do kierowania ważnymi sprawami wybiera się nie specjalistów a figurantow, którzy nie mają kompletnie pojęcia o czym mówią. 13:15, 09.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CchCch

3 0

Przepraszam bardzo.. Do załatwienia karetki musi być zwolniony poseł PO? Mało tego z telewizją i wieloma gazetami. A gdzie wielce szanowny burmistrz i równie szanowny viceburmistrz? Proponuję powołać zastępcę zastępcy..We trójkę dadzą radę. Trzy głowy to nie dwie.. 14:35, 09.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mieszmiesz

4 0

belzebub i jego przydupas robią sobie pijar "Wojewoda twierdzi, że wniosek o przekwalifikowanie karetki przysłał do niego sam dyrektor.

- O zmianę karetki typu „S” na „P” wnioskował do wojewody dysponent, czyli ZOZ w Chełmnie
Jest zgodne z prawdą, że wniosek w sprawie zmiany karetki typu „S” na „P” został wysłany ze szpitala - przyznaje dyrektor Jacek Misiołek." 16:04, 09.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do CCHDo CCH

3 1

Warto byłoby wiedzieć kto za co odpowiada zanim podejmie się wypowiedzi w danej sprawie. Szpital nie podlega pod miasto lecz pod powiat. 16:07, 09.07.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

CchCch

2 0

Burmistrz jest Panem i władcą w Chelmnie. W kampanii wszystko chciał naprawiać i poprawiać..i budować.Tyle miał pomysłów. Teraz już podziały.? Wspólnie, razem pod ramię działać dla dobra Miasta nawet se stsrostą..Jesli jest problem trzeba rozwiązywać razem,a nie przerzucać na drugiego..No ale kampanie czas zacząć. Pomogło się Sikorskiemu to czemu nie Myrsze.. 17:49, 09.07.2019


RadekRadek

4 1

O obudził się Belzebub a do Chełmna to poprowadził go GPS bo sam by nie trafił! 21:28, 09.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MedykMedyk

3 0

Pytanie ilu lekarzy w ambulansie s posiada specjalizacje medycyny ratunkowej?lub anestezjologii? 13:44, 10.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ChełminiakChełminiak

0 0

Co za bzdury opisuje ten Myrcha ja już w 2014r oku miałem udar i przyjechała do mnie
karetka bez lekarza a ratownicy kompletnie nie potrafili udzielić mi pomocy. Gdyby nie domownicy którzy byli w domu i zawieżli mnie na SOR do Swiecia to nie wiem co by było.
Jedyna słuszna decyzja to PIS powinien zmienić decyzje PO i wrócić do karetek z lekarzem,
bo sami ratownicy nie dadzą rady 10:43, 13.07.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Moni23Moni23

0 0

Chyba bredzisz 19:59, 16.07.2019


dddd

0 0

za szpital opowiada starosta!!!!!!!!!!!!!! 22:03, 13.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© e-chelmno.pl | Prawa zastrzeżone