Zamknij
REKLAMA

Kiedy zostaną przywrócone połączenia komunikacyjne? Rozmowa z Burmistrzem.

10:34, 05.02.2019 | J.P
REKLAMA
Skomentuj

Kłopoty komunikacyjne Chełmna z sąsiednimi miastami, to ostatnio gorący temat bulwersujący wiele osób. O problemy związane z tym tematem zapytalismy Burmistrza Miasta Chelmna - Artura Mikiewicza.

Jednym z punktów Pana programu wyborczego było znalezienie rozwiązania problemu dotyczącego komunikacji z naszym miastem. Co zrobiono w tym zakresie do tej pory?

-Myśląc o transporcie musimy mieć na uwadze zakres działań burmistrza. Jeden dotyczy samego terenu miasta, a drugi skomunikowania Chełmna z innymi miejscowościami. Jeśli chodzi o teren miasta – jestem po spotkaniu z przewoźnikiem. W chwili obecnej ustaliliśmy, że będziemy starać się poprawić infrastrukturę przystankową. Jest to bowiem problem, który zgłosił przewoźnik, ponieważ nie może zatrzymywać się tam, gdzie byłoby to najbardziej efektywne i wskazane dla mieszkańców. Analizujemy mapę drogową z terenu miasta po to, aby jak najlepiej odpowiedzieć na zapotrzebowanie usytuowania przystanków. Co do skomunikowania z innymi miejscowościami, to od marca ruszą połączenia Chełmno-Świecie i Świecie-Chełmno. Trwają zaawansowane rozmowy dotyczące innych połączeń. Jest to zatem ruch w dobrą stronę.

Najpierw połączenia międzymiastowe zlikwidowała Arriva, a teraz PKS Grudziądz. Jakie kroki zostały przez Władze Miasta podjęte po otrzymaniu informacji o ich zawieszeniu?

O tym fakcie dowiedzieliśmy się z mediów. PKS Grudziądz nie poinformował samorządów, więc wszyscy zostaliśmy zaskoczeni tym faktem. Dodzwonić się do Prezesa PKS nie sposób. Nikt nie odbiera telefonu. W zeszłym tygodniu spotkałem się z przedstawicielami Arrivy oraz Firmy ES-BUS, żeby porozmawiać o tej sytuacji i znaleźć rozwiązanie obecnego problemu. Dzisiaj odbyło się spotkanie w Starostwie Powiatowym z udziałem pana Zdzisława Gamańskiego, mnie jako burmistrza oraz wójtów gminy Stolno i gminy Chełmno. Było to spotkanie z udziałem jednego z przewoźników, który rozważa uruchomienie kursów na linii Chełmno-Grudziądz. Musi on jednak policzyć opłacalność tego przedsięwzięcia i być może jakiś udział samorządów w realizacji tych kursów. Wystosowaliśmy również kolektywne pismo do Pana Marszałka Województwa, pod którym się podpisaliśmy, z prośbą o wsparcie naszych działań na rzecz przywrócenia transportu pomiędzy miastami. Za komunikację między powiatami bezpośrednio z mocy ustawy odpowiada Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Rozmowy z prywatnymi przewoźnikami rokują, że w ciągu niedługiego czasu połączenia będą wznowione.

Kiedy będzie szansa, aby mieszkańcy Chełmna, pracownicy zakładów oraz młodzież ucząca się mogli bez przeszkód dojeżdżać do sąsiednich miast? Wszyscy liczą na szybkie rozwiązanie tego problemu.

Procedura niestety jest dosyć długa, więc gdybyśmy szli jej tokiem, to maksymalnie może to zająć ok. 2 miesięcy. Patrzymy jednak optymistycznie i jako samorządowcy postaramy się wspomóc przyszłego przewoźnika w ten sposób, by problem można było rozwiązać w ciągu miesiąca.

Do kogo należy teren, na którym znajduje się dworzec autobusowy?

Oczywiście do miasta. Dzierżawimy go Firmie Arriva.

Jak podaje „Czas Chełmna” kilka tygodni temu została usunięta duża tablica informacyjna z rozkładem jazdy. Jak to jest możliwe i dlaczego tak się stało?

To prawda. I o tym fakcie również nikt nas nie poinformował. Dowiedzieliśmy się o zaistniałej sytuacji z facebooka. Na rozmowie w zeszłym tygodniu z przedstawicielami najemcy podniosłem tą kwestię. Poprosiłem, aby ta tablica powróciła na nasz dworzec z rozkładem wszystkich przewoźników. Dzisiaj w tej spawie poszło także oficjalne pismo.

Dziękuję za rozmowę.

Wspieramy mieszkańców naszego powiatu w rozwiązaniu zaistniałego problemu, zatem do tematu komunikacji będziemy jeszcze powracać na łamach portalu „e-chelmno” i na bieżąco informować o kolejnych zmianach.

(J.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (4)

chełminiakchełminiak

6 1

wyjaśnienia burmistrza są skandaliczne a wynika z nich tylko jedno biedni samorządowcy na nic nie mają wpływu bo nikt ich nie informuje. Natomiast obecnie sytuacja połączeń komunikacyjnych jest tragiczna jak nigdy dotąd nie myślałem że zatęsknię za poprzednikiem 19:26, 05.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pinokiopinokio

3 1

jak się ktoś nie zna to gada głupoty, dorwie się do władzy a potem zonk że się nie da ....
19:48, 08.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ad Ad

2 1

I tak będą liczyć... I pewnie się nie będzie opłacać. Kto potrafi myśleć logicznie to wie że trzeba zatankowac autobus na trasę do Grudziądza do tego trzeba doliczyć utrzymanie pojazdu wynagrodzenie dla kierowców itp. To jak to ma się opłacać jak te autobusy czasem puste jeździły? 23:48, 08.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ad Ad

2 1

A ta infrastruktura przystankowa to niby w jaki sposób ją poprawić? Przecież jak ktoś raz na pół roku czy na miesiąc jedzie do jakiegoś lekarza i chce jechać autobusem bo tanio to raczej na dworzec nie jest ciężko dotrzeć nawet pieszo. Wszystkie większe osiedla (jp, sk, kop, polna) to jest kawałek do dworca. Koło Chocisza, szpitala, cmentarza też jest przystanek na Toruńskiej dawnej drodze wojewódzkiej. Więc gdzie niby by był potrzebny przystanek żeby tłumy ludzi wsiadali do autobusu? 01:05, 09.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© e-chelmno.pl | Prawa zastrzeżone