Zamknij

Pierwsza operacja onkologiczna w chełmińskim szpitalu!

14:11, 09.12.2018 J.P Aktualizacja: 14:55, 09.12.2018
Skomentuj

Temat zagadnień medycznych i działalności Zespołu Opieki Zdrowotnej w Chełmnie niezmiennie interesuje naszych Czytelników. Doszły do nas informacje o kolejnych zmianach, zatem odwiedziliśmy dyrektora chełmińskiego szpitala – pana Jacka Misiołka, aby zapytać o funkcjonowanie placówki.

Panie Dyrektorze podobno w Chełmnie odbyła się pierwsza operacja onkologiczna. Jaki to był zabieg i kto go wykonał ?

Faktycznie 4 grudnia w szpitalu w Chełmnie odbyła się pierwsza tak poważna operacja onkologiczna. Był to nowotwór kątnicy, czyli jelita grubego. Przeprowadzony zabieg to hemikolektomia prawostronna, zatem usunięcie prawej części jelita grubego . Operatorem był Łukasz Brycht – chirurg onkolog oraz doktor Piotr Kuśpit. We dwójkę wykonali operację, która zakończyła się pełnym sukcesem. Pacjent jest mieszkańcem Chełmna. Schorzenie to zostało zdiagnozowane w naszej pracowni endoskopowej. Założyliśmy kartę DiLO i przeprowadziliśmy zabieg. Mam nadzieję, że cały proces leczenia zakończy się pełnym sukcesem.

Kto był inicjatorem i wpadł na pomysł, aby wykonać tego typu operację u nas ?

Z powodu tego, że pojawia się coraz więcej schorzeń onkologicznych należy iść z duchem czasu i trzeba odrobinę przekwalifikować diagnostykę. Musimy poszukiwać najlepszych możliwości diagnostycznych, jak również usprawnić proces leczenia pacjentów. W przypadku chorób nowotworowych każdy tydzień ma znaczenie. Nie można tego odkładać, ponieważ rozwój choroby, jej postęp jest bardzo szybki. Im później wykonamy zabieg, jeżeli pacjent zwleka z podjęciem decyzji i później zgodzi się na taką operację, to rokowania mogą być coraz słabsze. W tym przypadku między diagnostyką, a wykonaniem zabiegu minął tydzień, czyli wszystko odbyło się w krótkim czasie.

Czyli w przyszłym roku również planowane są takie operacje ?

Oczywiście. Jeżeli w trakcie badań pracowni endoskopowej pojawią się pacjenci, którzy będą mieli tego typu schorzenia i wyrażą chęć wykonania zabiegu w naszym szpitalu, to będziemy się starali im pomóc, aby w jak najkrótszym czasie i jak najlepiej wykonać operację.

Czy musiała być podpisana umowa z NFZ ? Jak długo trwała procedura ?

Tego typu zabiegi onkologiczne mogą być wykonywane w ramach posiadanego kontraktu chirurgicznego. Nie musimy więc zawierać odrębnej umowy z NFZ na wykonanie tej oraz przyszłych operacji.

Co pan jeszcze planuje ? Czy chełmiński szpital zaskoczy czymś w przyszłym roku ?

Od 10 grudnia zaczynamy czynności związane ze zmianą aparatu RTG. Pracownia będzie wyłączona do końca roku. Mam nadzieję, że w ciągu 3 tygodni uda się zdemontować stary aparat i zamontować nowy sprzęt oraz uzyskać wszystkie stosowne pozwolenia. Chciałbym tutaj poinformować Czytelników, że szpital będzie zabezpieczony. Posiadamy bowiem aparat przyłóżkowy, którym będą wykonywane badania. Mamy również podpisaną umowę z ośrodkiem zewnętrznym.

Dziękujemy za rozmowę i informacje.

(J.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

PacjentkaPacjentka

4 0

To nie jest pierwsza operacja onkologiczna w chełmińskim szpitalu !!! Takową wykonał w styczniu tego roku dr. Andrzej Chyrek.
Proszę o sprostowanie informacji.
19:07, 10.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%