Zamknij
REKLAMA

Dziecięca Akademia Designu: 18.11 Pająki - ludowe ozdoby świąteczne

12:14, 07.11.2018 |
REKLAMA
Skomentuj

Zapraszamy na warsztaty - Pająki - ludowe ozdoby świąteczne - Pająki wykonywane będą z kolorowych słomek, sznurków i bibułek.
Poprowadzi je Anna Kaźmierak. Zapisy pod numerem: 530 674 882. Koszt udziału w zajęciach: 25 zł. Spotkanie dnia 20.11.18, godz. 16.30, Chełmiński Dom Kultury, sala 28.

Jak mówi Wikipedia:

Pająki należały do tradycyjnych form zdobniczych. Prawdopodobnie jest to ozdoba znacznie wcześniejsza niż wycinanki. Jest bardzo ściśle powiązana z obrzędowością i wykonana z łatwo dostępnych surowców pochodzenia miejscowego: słomy, fasoli, grochu, piór, włóczki, postrzępionego płótna oraz – później wprowadzonych kolorowych bibułek i papierów. Pająki pełniły funkcje dekoracyjne, wieszane na środku sufitu lub w tzw. świętym kącie. Tam też wieszano pająki na każde święta Bożego Narodzenia lub/i Wielkanocy (wtedy z ozdobionymi wydmuszkami jaj), zawsze na nowo wykonane. Stanowiły symbol urodzaju i szczęścia w nowym roku.

Pająki występowały powszechnie na terenie całej Polski, a obecnie są popularnym przedmiotem warsztatów rękodzielniczych, stanowią też inspirację dla dekoratorów wnętrz i animatorów miejskich, włączone w nurt etnodizajnu.

Dziecięca Akademia Designu jest projektem, którego celem jest pobudzanie kreatywności, rozwijanie wyobraźni, zdolności manualnych i budowanie poczucia odpowiedzialności za własne decyzje i twórczość.

 

Materiał: ChDK

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© e-chelmno.pl | Prawa zastrzeżone