Zamknij
REKLAMA

40 lat od wyboru Jana Pawła II - wydarzenia przypominające o papieżu

10.55, 16.10.2018 Aktualizacja: 10.56, 16.10.2018
Skomentuj
REKLAMA

Dziś (16 października) mija 40. rocznica wyboru św. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Z tej okazji w regionie odbywają się wydarzenia przypominające postać i nauczanie patrona województwa kujawsko-pomorskiego.

- Województwo kujawsko-pomorskie jest jedynym regionem na świecie, któremu papież Franciszek powierzył patronat świętego Jana Pawła II. Dla milionów ludzi na całym świecie był i jest on orędownikiem dialogu opartego na prawdzie, miłości i sprawiedliwości. W roku obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości świętujemy 40. rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu tego wielkiego Polaka  - mówi marszałek Piotr Całbecki

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny prezentuje dziś o godzinie 20 w Domu Jubileuszowym Jana Pawła II Fundacji Wiatrak w bydgoskim Fordonie premierę najsłynniejszego spektaklu Karola Wojtyły „Przed sklepem jubilera” w reżyserii Roberta Czechowskiego. Jest to historia o miłości, Bogu, relacjach międzyludzkich, młodych i starszych, młodzieńczym zakochaniu, dojrzałej miłości i refleksjach nad przeszłością. Obsada: Karol Jasiński, Marta Jaszewska, Adam Mortas, Niko Niakas, Radosław Smużny, Bartłomiej Sudak, Anna Maria Wicka, Joanna Żóraw. Kolejne inscenizacje spektaklu w najbliższych dniach Teatr Muzyczny zaprezentuje w Jabłonowie Pomorskim (powiat brodnicki), Kowalewie Pomorskim (powiat golubsko-dobrzyński) i Chełmnie. Więcej na stronie teatru.

Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki w podtoruńskim Górsku organizuje od poniedziałku do środy (15-17 października) cykl wydarzeń pod tytułem „Koncerty Dobrych Serc”. Dziś zaplanowano koncert patriotyczny Orkiestry Wojskowej Garnizonu Toruń, mszę św. w kościele parafialnym pod przewodnictwem bpa Wiesława Śmigla oraz koncert „Dobro nieskończone” w wykonaniu Tomka Kamińskiego i Tolka Jabłońskiego. Jutro (17 października) w Szkole Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki odbędą się msza św. o kanonizację kapelana Solidarności, spektakl „Los człowieka n- między przeznaczeniem, a wolną wolą” o księdzu w wykonaniu młodzieży ze szkoły oraz występu zespołów pieśni i tańca Świniarsko oraz Harmonia. Wydarzenie odbywa się także z okazji 34. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, która przypada 19 października. Więcej na stronie CEM.

Wczoraj w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się konferencja naukowa „Karol Wojtyła/Jan Paweł II – człowiek wolności”, podczas której odbyły się wykłady między innymi na temat działań Karola Wojtyły dotyczących obrony wolności ludzi wierzących i praw Kościoła, trzech papieskich pielgrzymek do Polski w latach 1979, 1983 i 1987, papieża wolności w filmie, nauczania społecznego Jana Pawła II oraz nauczania papieskiego do mieszkańców Kujaw i Pomorza. 

Podczas konferencji został zaprezentowany komiks „Jan Paweł II – Nasz Patron”, autorstwa Macieja Jasińskiego i Jacka Michalskiego, który opowiada o studencie piszącym pracę magisterską na temat pielgrzymek Jana Pawła II do naszego regionu. W kolejnych scenach dociera do osób, które przekazują wspomnienia ze spotkań z papieżem. W komiksie znajdziemy też historię patronatu Jana Pawła II nad województwem kujawsko-pomorskim.

Święty Jan Paweł II został ustanowiony patronem województwa kujawsko-pomorskiego w marcu 2017 roku. Nasz region jest ściśle związany z postacią wielkiego Polaka - Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego, obchodzimy 7 czerwca, w rocznicę papieskiej pielgrzymki na Kujawy i Pomorze. Oficjalne papież dwukrotnie odwiedzał region: 6 i 7 czerwca 1991 roku był we Włocławku, również 7 czerwca, ale 1999 roku przybył z pielgrzymką do Bydgoszczy i Torunia. Tego samego dnia przypada wojewódzki dzień patronalny św. Jana Pawła II. W 2004 roku Jan Paweł II zgodził się przyjąć ofiarowany mu przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika doktorat honoris causa.

 

Materiał: Beata Krzemińska

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%