Zamknij
REKLAMA

Doktor Jarosław Chlipała: 20-lecie pracy zawodowej w chełmińskim szpitalu

16:50, 07.09.2018 | J.P
REKLAMA
Skomentuj

Czyściutkie korytarze i sale, uśmiechnięty personel i sporo nowego sprzętu… każdy zauważa zmiany w Zespole Opieki Zdrowotnej w Chełmnie, które w ostatnim czasie nabrały rozpędu. Wśród lekarzy pracujących z najdłuższym stażem jest Jarosław Chlipała -  od wielu lat związany z chełmińską Placówką i świetnie sprawdzający się w roli Ordynatora. Dzisiaj Pan Doktor  znalazł czas, aby opowiedzieć o bieżących sprawach związanych z funkcjonowaniem Oddziału Wewnętrznego i Poradni Endoskopowej.

Panie Ordynatorze – jaka jest specyfika Oddziału, jak wyglądają warunki lokalowe i co się zmieniło na przestrzeni lat ?

Zaczynając od Oddziału Wewnętrznego, którym zarządzam 5 rok, to zauważyć należy, że Odział został całkowicie wyremontowany. Odbyło się to 4 lata temu i był to remont generalny. Wszystkie sale zostały wyposażone w łazienki, których indywidualnie brakowało pacjentom, ponieważ do tej pory były tylko 2 ogólne toalety. Sale są 2 maksymalnie 3-osobowe, a kiedyś były nawet 5-cio osobowe, więc komfort pacjenta jest dużo większy. Oddział ma 37 łóżek, w tym 6 w sali intensywnego nadzoru. Zostaliśmy doposażeni w sprzęt typu kardiomonitory, defibrylatory, urządzenia do badania echo serca, bieżnie do prób wysiłkowych oraz aparaty Holterowskie do pomiaru ciśnienia tętniczego. Mamy również Pracownię Endoskopii z prawdziwego zdarzenia, która spełnia  najwyższe wymagania i standardy niezbędne do jej funkcjonowania. Pracownia jest również przystosowana do przyjmowania osób niepełnosprawnych. Posiadamy odpowiednią dla takich pacjentów toaletę pełnowymiarową. Wzbogaciliśmy się także w sprzęt endoskopowy  do badań górnego odcinka przewodu pokarmowego: gastroskopii i dolnego odcinka: kolonoskopii. Mamy po dwa takie urządzenia i planujemy niebawem zakup następnych.

Po remoncie mamy też w pełni wyposażoną 6-cio łóżkową salę intensywnego nadzoru. Pojawiła się także świetlica. Był to do tej pory problem, który udało nam się rozwiązać. Rodziny odwiedzające swoich bliskich oraz pacjenci nie mieli gdzie usiąść i spokojnie porozmawiać, czy czasem zjeść wspólny posiłek. Teraz jest takie pomieszczenie będące udogodnieniem dla wszystkich.

 

Ile osób miesięcznie korzysta z Pracowni ?

W Pracowni wykonujemy badania zarówno dla pacjentów szpitalnych, jak i ambulatoryjnych – przychodzących z zewnątrz w ramach środków z funduszu. Mamy bardzo krótkie kolejki i ilość badań znacznie się zwiększyła. W chwili obecnej jest to do około 200 badań miesięcznie. Wykonujemy też zabiegi endoskopowe np. usuwanie polipów z jelita grubego, które są zmianami przednowotworowymi. Zajmujemy się również leczeniem krwotoków z przewodu pokarmowego. Jedną z nowoczesnych metod leczenia tego typu schorzeń jest opaskowanie żylaków przełyku. Planujemy dalszy rozwój Pracowni i zakupy – co pozwoli nam rozszerzyć zakres naszych działań.

Personel Pana Oddziału to jaka liczba osób ?

Na Oddziale pracuje 5 lekarzy, 18 pielęgniarek salowa oraz ekipy sprzątające. Niestety , tak jak wszędzie, u nas także brakuje pielęgniarek i są wakaty. Razem z Panem Dyrektorem Jackiem Misiołkem staramy się wspólnie zaradzić temu problemowi.

Orientuje się Pan doskonale w tym, jakie są potrzeby Oddziału, zatem co jest w tej chwili najbardziej niezbędne ?

W pierwszej kolejności przydałoby się wymienić kardiomonitory na sprzęt nowszej generacji. Centralna instalacja tlenowa mogłaby zostać odnowiona, jednak są to już duże koszty. Moim marzeniem jest to, aby była ona zamontowana w ścianie. Do tej pory korzystamy z butli tlenowych.

Czy czuje się Pan spełniony zawodowo ?

Bardzo lubię swoją pracę – zarówno na Oddziale Wewnętrznym, jak również w Pracowni Endoskopowej. Z Oddziałem jestem związany już od 20 lat, dokładna rocznica tych okrągłych 20-tu lat minęła mi 1 września. Ze współpracownikami naprawdę świetnie mi się układa. Pracujemy razem komfortowo i bezkonfliktowo. Rozumiemy się w każdym temacie, więc pracuje się nam bardzo dobrze.

Portal „e-chelmno” dziękuje za wywiad.

A z okazji jubileuszu 20-lecia pracy zawodowej życzymy Doktorowi Jarosławowi Chlipale satysfakcji z wykonywanego, szlachetnego zawodu, odporności na stres i wytrwałości, a także wiele dobra i sukcesów w codziennym trudzie niesienia pomocy. W imieniu pacjentów składamy podziękowania za poświęcenie i ukojenie w cierpieniu oraz nadzieję… Wszystkiego najlepszego na kolejne lata !

(J.P)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
REKLAMA
© e-chelmno.pl | Prawa zastrzeżone