Zamknij
REKLAMA

Kolej dużych prędkości będzie biec przez Toruń i Grudziądz?

19:39, 09.08.2018 | J.P
REKLAMA
Skomentuj

W piątek komitet sterujący rady ministrów zajmie się projektem Kolei Dużych Prędkości. Na jej trasie ma się znaleźć Toruń i Grudziądz, dzięki czemu zyskamy szybkie połączenie m.in. z Warszawą, Gdańskiem i planowanym centralnym portem lotniczym.

O tym, że Kolej Dużych Prędkości (KDP) przebiegnie przez nasz region - m.in. Toruń i Grudziądz - poinformował m.in. Andrzej Guzowski, popierany przez PiS kandydat na prezydenta Grudziądza i Karol Wojtasik, toruński radny PiS.

- Projekt ten otwiera przed Toruniem duże możliwości - pisze Wojtasik na Facebooku. - KDP ma przebiegać m.in. przez Toruń, a pociągi będą kursowały z prędkością do 250 km/h. Z Warszawy pociąg przez Płock, Włocławek, Toruń i Grudziądz dotrze do Gdańska w ciągu 2h i 6 min. Trasa ta będzie połączona z Centralnym Portem Komunikacyjnym, gdzie będzie znajdować się m.in. krajowy port lotniczy. 

W piątek projekt KDP ma zostać przedstawiony do akceptacji komitetowi sterującemu rady ministrów. W spotkaniu - jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna" - mają wziąć udział przedstawiciele PKP Intercity i rządu. Inwestycja ma zostać zrealizowana do 2025 r. 

Którędy pobiegnie KDP? Według najnowszych planów pociągi będą się rozpędzać do 250 km na godz. między Warszawą a Gdańskiem. "Najpierw pojedziemy nową trasą do Łodzi. W rejonie CPK pociąg skręci na nowy fragment w stronę Płocka i Włocławka, a dalej przez Grudziądz do Tczewa i po istniejącej linii do Gdańska" - pisze Interia.

Do ok. dwóch godzin ma się skrócić podróż z Warszawy do Wrocławia. Obecnie składy pokonują tę trasę najszybciej w ciągu 3 godzin 35 minut. Skróci się też przejazd z Warszawy do Poznania (do ok. dwóch godzin), do Białegostoku (1 godz. 14 min.) i Krakowa (1 godz. 40 min). Nowe linie mają powstawać w dwóch etapach - do 2025 i 2030. Całość może pochłonąć ok. 40 mld zł.

(WG)

(J.P)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© e-chelmno.pl | Prawa zastrzeżone