„Tropem Wilczym – Bieg Pamięci żołnierzy Wyklętych” w ramach V edycji projektu Fundacji Wolność i Demokracja

„Tropem Wilczym – Bieg Pamięci żołnierzy Wyklętych” w ramach V edycji projektu Fundacji Wolność i Demokracja

27 lutego 2017

 

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy, a wzięło w niej udział 50 uczestników.

26 lutego 2017 roku 3. Włocławski Batalion Drogowo-Mostowy im. gen. Karola Sierakowskiego w Chełmnie włączył się do uczestnictwa w V edycji projektu Fundacji Wolność i Demokracja organizując imprezę pod nazwą „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci żołnierzy Wyklętych” mającego na celu:

 •   propagowanie wiedzy z historii najnowszej;
 •   promocję postaw patriotycznych poprzez wspólne oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963;
 •   propagowanie zdrowego trybu życia wśród lokalnej społeczności;
 •   popularyzację biegania jako formy rekreacji;

Jest to impreza ogólnopolska więc data jest narzucona przez inicjatora przedsięwzięcia i jest to niedziela „najbliżej” 1 marca, kiedy to obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, upamiętniający żołnierzy antykomunistycznej partyzantki z lat 1945–1963. Data nawiązuje do 1 marca 1951 r. kiedy to w piwnicach domku gospodarczego w więzieniu na warszawskim Mokotowie zamordowano 7-miu członków IV Zarządu organizacji Wolność i Niezawisłość, ostatniego ogólnopolskiego koordynatora po  AK – oskiego wojska prowadzącego „Walkę o wolność i niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”. Byli to:

ppłk Łukasz Ciepliński, Prezes IV Zarządu WiN

mjr Adam Lazarowicz „Klamra” – Z-ca Prezesa IV Zarządu WiN,

mjr Mieczysław Kawalec „Żbik” członek IV Zarządu WiN,

kpt. Józef Batory „Argus” członek IV Zarządu WiN,

kpt. Franciszek Błażej „Roman” członek IV Zarządu WiN,

por. Karol Chmiel „Zygmunt” członek IV Zarządu WiN,

por. Józef Rzepka „Znicz” członek IV Zarządu WiN.

Dystans biegu – 1963 m – nawiązuje do daty śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych sierżanta Józefa Franczaka „Lalek” (Laluś), który zginął w obławie milicji i funkcjonariuszy UB w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie). Zdarzenie miało miejsce prawie dwadzieścia lat po wojnie – 21 października 1963 roku.

W Chełmnie akces uczestnictwa w biegu zadeklarowało 70 biegaczy, ale ostatecznie na starcie stanęło 48 osób, w tym mieszkańcy Chełmna, młodzież ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz żołnierze batalionu. Punktualnie o 10:00 Dowódca Garnizonu, ppłk Artur GRUSZCZYK, przywitał wszystkich uczestników biegu oraz „kibiców” naszego przedsięwzięcia. O godz. 10:15 dźwięk syreny dał sygnał do rozpoczęcia biegu. Ze względu na krótki dystans bieg nie trwał zbyt długo. Zgodnie z przewidywaniami zwycięzcą został pan Rafał SZCZUTKOWSKI reprezentujący Straż Pożarną Chełmno, a kolejne dwa miejsca zdobyli żołnierze batalionu: st.szer. Mateusz ZAMYŚLEWSKI oraz ppor. Tomasz KALA.

Po biegu w czasie krótkiej przerwy, podczas której uczestnicy skorzystali z posiłku regeneracyjnego, przedstawiliśmy krótką lekcję historii. Przypomnieliśmy kim byli Żołnierze Wyklęci, o co i przeciw komu walczyli, jaki zgotowano im los… Przypomnieliśmy „ikony” tzw. II konspiracji czyli podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiającego opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40. XX wieku jakimi byli: rotmistrz Witold Pilecki „Witold”, mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, Danuta Siedzikówna ,,Inka”, sierżant Józef Franczak „Lalek”, gen. Leopold Okulicki „Niedźwiadek”, gen. Emil Fieldorf „Nil”, ppor. Marian Bernacik „Orlik”, kpt. Jan Rodowicz „Anoda”, mjr Bolesław Kontrym „Żmudzin”. Chełmno też ma „swojego Żołnierz Wyklętego” – por. Jana Alfonsa Jarockiego ps. „Ali”.

Po krótkiej „lekcji historii” nastąpiło odczytanie protokołu z wynikami biegu oraz dekoracja uczestników. Pamiątkowe koszulki, medale i upominki wręczył Dowódca garnizonu ppłk. Artur GRUSZCZYK. Uczestnicy biegu zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Ostatnim elementem pierwszego w Chełmnie biegu „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” było złożenie symbolicznych wiązanek przy tablicy Upamiętniającej Ofiary Stalinizmu Ziemi Chełmińskiej mieszczącej się na budynku byłego Urzędu Bezpieczeństwa w Chełmnie przy pl. Wolności 3. Kwiaty złożyły delegacje ze szkół i służb mundurowych z Chełmna.

Przedsięwzięcie mogło zostać zrealizowane dzięki przychylności Burmistrza Miasta Chełmna oraz Starosty Chełmińskiego. Za pomoc w zorganizowaniu przedsięwzięcia serdecznie dziękujemy Policji, Straży Miejskiej i Straży Pożarnej w Chełmnie oraz Panu Michałowi ROSIŃSKIEMU z UKS „TARPAN” Chełmno. Za konsultację historyczną szczególne wyrazy podziękowania kierujemy do Pana Piotra Sołtysiaka, nauczyciela
z Katolickiego Liceum i Gimnazjum w Chełmnie, który wraz ze swoimi uczniami również brał udział w biegu.

 

Tekst:  oficer prasowy ppor. Robert WAL

Zdjęcia: J.P.

 

 

1 komentarz

 1. rafi Luty 27, 17:26

  Witam.
  Owszem wygrałem bieg i ciesze się że uczciłem pamięć „Żołnierzy wyklętych”.Bardzo piękna i szlachetna inicjatywa wyrażona w tak prostej postaci.
  W całej Polsce było setki takich właśnie biegów i uroczystości.
  Nie ma raczej nic prostszego i zdrowszego by było zapamiętane jak symboliczny bieg.
  Brawo dla organizatorów…
  Inicjatywa „nie chcem ale muszem” ma tu wielki udział 😉
  „BIEGAĆ KAŻDY MOŻE LECZ NIE KAŻDY CHCE”.
  Pozdrawiam i do następnego roku.mam nadzieje ze w większym gronie

  Odpowiedz

Napisz komentarz

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz pełną odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu e-chelmno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU PORTALU. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - ZGŁOŚ NADUŻYCIE REGULAMINU bądź skontaktuj się drogą mailową redakcja@e-chelmno.pl

4 × 1 =

Komentarze internautów