Spotkanie z ciekawymi zawodami 2018

Spotkanie z ciekawymi zawodami 2018

12 marca 2018

Dyrekcja Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie serdecznie zaprasza uczniów klas III zainteresowanych dalszą edukacją w szkole ponadgimnazjalnej na „Spotkanie z ciekawymi zawodami”.

Na tym spotkaniu uczniowie w 12-15 osobowych grupach, będą mogli zapoznać się z istotą i charakterem danego zawodu. Dowiedzą się, czym zajmuje się fachowiec wybranej profesji.

Pod opieką nauczyciela z naszej szkoły wezmą udział w zajęciach warsztatowych w wybranym przez siebie zawodzie (mogą wybrać 1 lub 2 zawody):

 1. TECHNIK ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU Z INNOWACJAMI PEDAGOGICZNYMI :

 • BUKIECIARSTWO I FLORYSTYKA,

 • GEODEZJA W ARCHITEKTURZE KRAJOBRAZU,

 • ARANŻACJA WNĘTRZ.

Warsztaty rozpoczną się od krótkiego przestawienia obu kierunków w sali 315. Następnie uczniowie będą mieli okazję poznać zawód od jego strony praktycznej, uczestnicząc w poniższych zajęciach:

 1. Warsztaty z produkcji roślin ozdobnych: ukorzenianie roślin ozdobnych.

Uczniowie będą mogli zapoznać się z zasadami i metodami ukorzeniania. Samodzielnie będą pobierać, przygotować sadzonki i podłoże oraz wybierać pojemnik do ukorzeniania roślin. Wykonane sadzonki wraz ze wskazówkami co do ich dalszej pielęgnacji zabiorą ze sobą i będą mogli obserwować ich dalszy wzrost i rozwój w swoich ogrodach czy na tarasach.

 1. Zajęcia terenowe z geodezji.

Uczniowie z pomocą szkolnego niwelatora optycznego i elektronicznego dokonają pomiaru różnicy wysokości i odległości oraz poznają metody określania wieku drzew bez konieczności ich ścinania. Ponadto będzie możliwość zapoznania się ze sprzętem elektronicznym do projektowania i robienia pomiarów, w jaki jest wyposażona pracownia.

 1. Zajęcia z działu bukieciarstwa i florystyki: wykonywanie kompozycji bukieciarsko-florystycznej w różnych stylach.

Uczniowie zapoznają się ze stylami w bukieciarstwie oraz z zasadami tworzenia bukietów. Następnie po podziale na grupy będą wykonywać kompozycję bukieciarsko – florystyczną według przydzielonego stylu, wykorzystując do tego przygotowany podstawowy i uzupełniający materiał.

4. Zajęcia z zakresu wprowadzanej od września 2018 roku innowacji pedagogicznej pt: „Architektura wnętrz” .

Podczas zajęć młodzież zapozna się z elementami zasad projektowania i kształtowania najbliższego otoczenia. Zaznajomi się z podstawowymi tajnikami sztuki nowoczesnego designu w architekturze oraz z zasadami obowiązującymi w projektowaniu wnętrz mieszkalnych.

Udział w zajęciach umożliwi uczniom samodzielną, twórczą pracę projektową w obrębie zagadnień odnoszących się do architektury wnętrz. Uczniowie w ramach swego projektu będą mogli również w kontekście użytkowym dobrać odpowiednią kolorystykę i oświetlenie.

Rezultatem zajęć będzie koncepcja projektowa wystroju wnętrza, odzwierciedlającego indywidualne pasje i pomysłowość uczniów.

 1. TECHNIK URZĄDZEŃ I SYSTEMÓW ENERGETYKI ODNAWIALNEJ

Uczniowie zainteresowani tym zawodem wezmą udział w krótkiej prelekcji na temat przedmiotów zawodowych tego bloku oraz specyfiki zajęć praktycznych . Dowiedzą się dlaczego zawód technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej jest zawodem przyszłości, a specjaliści w tym sektorze już teraz należą do grupy poszukiwanych pracowników.

Młodzież weźmie udział w ciekawych zajęciach praktycznych, z których dowie się jak łatwo można podładować baterię smartfonu, dzięki energii słońca czy wiatru. Gimnazjaliści zobaczą wszystkie pracujące w Naszej Szkole urządzenia, wykorzystujące odnawialne źródła energii.

Zajęcia w tym zawodzie to nie tylko praca, ale też zabawa, dlatego miłym podsumowaniem zajęć będzie gra zespołowa, w której nagrodzimy najlepszych.

 1. TECHNIK ROLNIK

Uczniowie zainteresowani zawodem TECHNIK ROLNIK wezmą udział w prelekcji oraz ćwiczeniach dotyczących realizacji procesu produkcji roślinnej i produkcji zwierzęcej oraz techniki rolniczej.

 1. W programie zajęć warsztatowych z produkcji roślinnej zaplanowano: mierzenie odczynu gleby i wilgotności ziarna oraz nasion roślin rolniczych. W ramach zajęć przewidziany jest konkurs „Rozpoznawanie gatunków roślin rolniczych, narzędzi i maszyn wykorzystywanych do uprawy gleby”.

 2. W ramach zajęć warsztatowych z produkcji zwierzęcej planuje się: określanie na modelach i szkieletach oryginalnej wielkości położenia narządów i organów, wykonanie doju za pomocą urządzeń do dojenia oraz rozpoznawanie pasz wykorzystywanych w żywieniu zwierząt gospodarskich.

 3. Na zajęciach warsztatowych dotyczących techniki rolniczej przewidziane jest: ustalanie ilości wysiewu zbóż poprzez wykonanie próby kręconej siewnika, pokaz pracy ładowaczem oraz cofanie ciągnikiem z przyczepą.

 1. BRANŻOWA SZKOŁA I STOPNIA: MECHANIK – OPERATOR POJAZDÓW I MASZYN ROLNICZYCH

Uczniowie zainteresowani zawodem MECHANIK – OPERATOR POJAZDÓW I MASZYN ROLNICZYCH, będą mogli spróbować swoich sił w pracy ładowaczem chwytakowym T 214 CYKLOP i obsługą ciągnika New Holand oraz pługu obracalnego. Poza tym poćwiczą techniki pomiarów warsztatowych.

W ramach zajęć przewidziany jest pokaz obróbki mechanicznej materiałów: toczenie na tokarkach, wiercenie na wiertarce słupowej, frezowanie na frezarce uniwersalnej oraz szlifowanie na szlifierce do płaszczyzn oraz obróbki ręcznej.

 1. TECHNIK HOTELARSTWA Z INNOWACJAMI PEDAGOGICZNYMI :

 • OBSŁUGA RUCHU TURYSTYCZNEGO,

 • KELNER/BARMAN.

Hotelarze zapraszają na warsztaty przeprowadzone w trzech dziedzinach:

1) Praca w recepcji hotelowej: obsługa serwisu recepcyjnego z programami komputerowymi, zapoznanie się z rynkiem hotelarskim, prezentacja obiektów hotelarskich i para hotelarskich w kraju i poza ich granicami oraz dokumentacja hotelowa i praca służb pięter. Poza tym mowa będzie również o obsłudze ruchu turystycznego Szlaki i Skarby Ziemi Chełmińskiej dla turysty przyjezdnego.

2) Praca w charakterze kelnera, barmana: przygotowanie stołów na różnorodne okoliczności, obsługa kompleksowa gości, przygotowanie przyjęć cateringowych zwanych zewnętrznymi, zapoznanie się z zastawą specjalistyczną, sposoby składania serwet i nakrywanie do stołów. Zwieńczeniem zajęć będzie prezentacja stołów bankietowych i coctailowych.

3) Sporządzanie przepysznych shake’ów malinowych, bananowych, truskawkowych  w sztuce barmańskiej. Poza tym przygotujemy cocktaile z kolorowymi sorbetami lodowo – owocowymi, zapoznamy się ze sztuką i pracą barmana w renomowanych barach i restauracjach.

Serdecznie zapraszamy, z nami nie będziecie się nudzili.

 1. TECHNIK MECHATRONIK Z INNOWACJĄ:

 • SŁUŻBY INŻYNIERYJNO-WOJSKOWE

Uczniowie zainteresowani tymi zawodami wezmą udział w zajęciach warsztatowych, na których zapoznają się z zawodem technik mechatronik i mechanik – monter maszyn i urządzeń oraz ze specyfiką pracy w tych specjalizacjach. Spróbują swoich sił podczas montażu układów elektrycznych, pneumatycznych i hydraulicznych.

Dodatkowo będzie możliwość pracy na programach komputerowych, wspomagających projektowanie; AutoCad, Solid Edge i Fluidsim. Dla chętnych będzie możliwość programowania i obsługi robotów Lego Sumo. Uczniowie podczas zajęć zostaną podzieleni na grupy, tak, aby każdy mógł uczestniczyć w poszczególnych zajęciach.

 1. BRANŻOWA SZKOŁA I STOPNIA – MONTER MASZYN I URZĄDZEŃ

Dla uczniów zainteresowanych tą profesją proponujemy zajęcia warsztatowe, podczas których będą mogli zapoznać się z zawodem, spróbować swoich sił podczas montażu prostych układów elektrycznych. Będzie również możliwość pracy na programach wspomagających projektowanie i wytwarzanie elementów maszyn m.in. AutoCad i Solid Edge.

Na koniec oferujemy również zapoznanie się z nowoczesnym parkiem maszynowym, będącym na wyposażeniu szkoły, w skład którego wchodzą obrabiarki konwencjonalne i sterowane numerycznie.

 1. TECHNIK ŻYWIENIA I USŁUG GASTRONOMICZNYCH

 2. BRANŻOWA SZKOŁA I STOPNIA: KUCHARZ

 3. BRANŻOWA SZKOŁA I STOPNIA: CUKIERNIK

Uczniowie zainteresowani tymi zawodami będą mogli spróbować swoich sił przy sporządzaniu gofrów i ciasteczek. Zapoznają się z pracowniami gastronomicznymi i czynnościami podstawowymi przy wykonywaniu potraw. Będą pracowali w małych grupach na profesjonalnie wyposażonych stanowiskach. Poznają zasady dekorowania i ekspozycji oraz będą mogli skonsumować swoje wypieki.

Oprócz zajęć w pracowniach gastronomicznych zainteresowani tymi zawodami nauczą się rozpoznawać zastawę stołową, poznają ogólne zasady przygotowania nakrycia (nakrycie podstawowe i rozszerzone). Ponadto zostaną im przedstawione wybrane zasady savoir-vivre’u przy stole oraz zasady składanie serwetek.

 1. TECHNIK GRAFIKI I POLIGRAFII CYFROWEJ NOWOŚĆ!

Uczniowie zainteresowani tym zawodem wezmą udział w krótkiej prezentacji dotyczącej zawodu technika grafiki i poligrafii cyfrowej, zapoznają się wykorzystywanym oprogramowaniem oraz sprzętem. Następnie zapoznają się z rolą koloru oraz litery w tworzeniu reklamy. Podczas tej części warsztatów uczniowie będą oceniać autentyczne projekty graficzne: „Dobry design/zły design.”

Na zakończenie uczniowie przygotują prostą animację pod kierunkiem nauczyciela na bazie wcześniej przygotowanych materiałów. W przypadku dużego zainteresowania przewidujemy podział na grupy, tak, aby praca na komputerach była indywidualna.

Informacje organizacyjne:

 1. Zajęcia warsztatowe odbędą się dnia 14 marca 2018r. w Zespole Szkół CKP w Grubnie.
 2. Zajęcia będą realizowane w godzinach 9.00 -12.30.
 3. Zespół Szkół CKP w Grubnie zapewnia opiekę nauczyciela oraz bezpłatny transport młodzieży w obydwie strony (grupa minimum 8 osób).
 4. Termin przesłania formularza zgłoszeniowego do udziału w warsztatach upływa dnia

7 marca 2018r.

 1. Zgłoszenia prosimy przesłać drogą e-mailową na adres: ewelinka_1978@o2.pl,
 2. Osoba odpowiedzialna za sprawy organizacyjne to p. Ewelina Sowińska , Tel. 600 031 293.

 

Materiał: Aleksandra Zawada

 

Brak komentarzy

Brak komentarzy

Brak komentarzy do artykułu, Twój może być pierwszy.

Napisz komentarz

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz pełną odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu e-chelmno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU PORTALU. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - ZGŁOŚ NADUŻYCIE REGULAMINU bądź skontaktuj się drogą mailową redakcja@e-chelmno.pl

four × two =

Komentarze internautów