Przeprawa przez Wisłę – ANAKONDA-16

Przeprawa przez Wisłę – ANAKONDA-16

8 czerwca 2016

O świcie 8 czerwca w osi starego mostu żołnierze NATO rozpoczęli praktyczną część ćwiczenia pk. ANAKONDA 16 w rejonie Chełmna.

Ich zadaniem było zbudować i utrzymać przeprawę na rzece Wiśle przy użyciu amfibii M3 celem przeprawienia wojsk amerykańskich przez przeszkodę wodną.

W pierwszej kolejności wykonano rozpoznanie rzeki w osi przeprawy. Około godziny 7:00 130 Batalion Inżynieryjny z Niemiec wsparty Brytyjczykami przygotował 2 promy, którymi przerzucono 7 wozów bojowych Stryker z zadaniem uchwycenia przyczółka na drugim brzegu.

Punkt kulminacyjny pokazu rozpoczął się o 7:47. Wsparci śmigłowcami W-3 „Sokół”, AH-64 „Apache” oraz odrzutowcami F-16 żołnierze batalionu uporali się z budową mostu o długości około 300 metrów w niespełna 45 minut. Do budowy przeprawy użyto 31 amfibii.

Mostem przejechało około 70 pojazdów Armii Amerykańskiej w kierunku Torunia.

W przeprawie brali udział Dowódcy: Dowódca Sił Lądowych USA w Europie gen. broni Ben Hodges, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych i Kierownik Ćwiczenia Anakonda 16 gen. broni Marek Tomaszycki oraz Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Mirosław Różański.

tekst i zdjęcia: Robert Maciejewski

 

 

 

 

3 komentarze

 1. Rafał Czerwiec 8, 15:06

  Mega zdjęcia.

  Odpowiedz
 2. Kasia Czerwiec 8, 20:17

  Robciu wymiata 🙂 normalnie fotograf na 5+

  Odpowiedz
 3. Jola Czerwiec 9, 09:02

  Fajne zdjęcia, Robert:) pozdrawiam

  Odpowiedz

Napisz komentarz

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz pełną odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu e-chelmno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU PORTALU. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - ZGŁOŚ NADUŻYCIE REGULAMINU bądź skontaktuj się drogą mailową redakcja@e-chelmno.pl

four × three =

Komentarze internautów