Policjanci szukają świadka wypadku drogowego

Policjanci szukają świadka wypadku drogowego

15 marca 2017

 Przypomnijmy , że w dniu 12.03.2017 o o godz. 20:30 w miejscowości Brzozowo doszło do wypadku drogowego. W idących drogą czterech mężczyzn wjechał opel astra. Jeden z nich poniósł śmierć na miejscu, a drugi ma obrażenia ciała.
Policjanci poszukują świadka , który poruszał się samochodem osobowym mercedes około godz. 20:30 w kierunku miejscowości Watorowo w dniu wypadku. Osoba ta proszona  jest  o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Chełmnie na numer telefonu alarmowego 997 lub z osobą prowadząca postępowanie na nr tel. 56 677 42 69.

 

W nocy z 14/15.03.2017 o godz. 2:10 policjanci patrolujący teren naszego powiatu  w miejscowości Bajerze zatrzymali do kontroli kierująca samochodem opel astra. Podczas kontroli od kobiety wyczuwalna była woń alkoholu. Jak się okazało 38-letnia kobieta „wydmuchała” ponad 1,5 promila. Niedługo usłyszy zarzut jazdy w stanie nietrzeźwości, za co grozi jej kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

 

Policjanci z Chełmna przypominają, że każdy pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używania elementów odblaskowych . Osobom niestosującym się do tego przepisu grozi mandat od 20 do 500 zł.
Funkcjonariusze zwracają też uwagę, że pieszy, który porusza się po ciemnej drodze bez odblasków jest praktycznie niewidoczny. Kierowca jest w stanie zauważyć go dopiero z odległości około 20-30 metrów. Natomiast jeśli pieszy ma elementy odblaskowe, kierowca widzi go już z ponad 150 metrów.
Przepisy odnoszące się do pieszych w tej kwestii znajdują się w Ustawie  z dnia 20 czerwca 1997r Prawo o ruchu drogowym  w rozdziale drugim dotyczącym ruchu pieszych i są to w szczególności art. 11 pkt 4a , który mówi , że „ pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu – chyba , że przemieszcza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku”. Art. 11 pkt 1 mówi, że „ pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych , a w razie ich braku – z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.”
Dla własnego bezpieczeństwa  korzystając z dróg publicznych bez względu na to czy obszar jest zabudowany czy niezabudowany oraz porę dnia czy warunki atmosferyczne zakładajmy elementy odblaskowe. Wiele odcinków dróg w naszym powiecie pomimo tego, że znajduje się w obszarze zabudowanym nie jest oświetlonych. Założone elementy odblaskowe zdecydowanie poprawiają naszą widoczność i mogą uratować nasze życie.

 

Materiał: KPP

 

Brak komentarzy

Brak komentarzy

Brak komentarzy do artykułu, Twój może być pierwszy.

Napisz komentarz

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz pełną odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu e-chelmno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU PORTALU. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - ZGŁOŚ NADUŻYCIE REGULAMINU bądź skontaktuj się drogą mailową redakcja@e-chelmno.pl

15 + 9 =

Komentarze internautów

Co, gdzie, kiedy?

Zobacz więcej