Podpisanie układu o współpracy partnerskiej Chełmna ze szkockim miastem Falkirk

Podpisanie układu o współpracy partnerskiej Chełmna ze szkockim miastem Falkirk

15 lutego 2017

24 stycznia 2017 roku Rada Miasta Chełmna przyjęła stanowisko w sprawie wyrażenia woli nawiązania współpracy partnerskiej ze szkockim miastem Falkirk zaś 10 lutego 2017 roku podjęła Uchwałę XXI/184/2017 nawiązującą współpracę partnerską między miastem Chełmno a hrabstwem i miastem Falkirk w Szkocji. Oficjalne zawarcie układu partnerskiego przez Burmistrza Hrabstwa i Miasta Falkirk – Pata Reid – Provost, Starostę Chełmińskiego – Zdzisława Gamańskiego, Wicestarostę Chełmińskiego – Wojciecha Bińczyka,  Burmistrza Miasta Chełmna – Mariusza Kędzierskiego zostało podpisane na rynku chełmińskim dnia 14 lutego 2017 roku podczas obchodów 16 Walentynek Chełmińskich.

Związki Chełmna ze Szkotami mają wieloletnią tradycję i sięgają XVII wieku. Wtedy to do naszego miasta przybyli pierwsi emigranci prześladowani za wiarę w Szkocji. Powodem osiedlenia się w Chełmnie były również względy ekonomiczne, ponieważ Szkoci słynęli z zamiłowania do handlu. Do znanych rodów szkockich, które osiedliły się w Chełmnie należy wymienić Forbesów, Czatterów i Smithów. Wiele razy pełnili znaczące funkcje w mieście z urzędem Burmistrza włącznie. Ich doczesne szczątki spoczywają w chełmińskiej farze. Wprowadzili do miasta duże ożywienie gospodarcze oraz cieszyli się dużą sympatią i szacunkiem mieszkańców.

Od 2008 roku rozpoczęły się wspólne kontakty Chełmna z Falkirkiem. Wtedy to po raz pierwszy przyjechał do Chełmna obecny włodarz miasta Pat Reid. Następnie delegacja z Chełmna gościła w Szkocji. Później jeszcze dwukrotnie przebywali u nas goście z Falkirku, uświetniając swoimi występami chełmińskie walentynki. Godnym podkreślenia jest fakt, że Pat Reid 21 maja 2013r. został odznaczony przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem zasługi za pomoc w budowie repliki samolotu z okresu II wojny światowej i działań na rzecz Polonii zarówno tej z okresu wojny, jak i współczesnej emigracji.

Materiał: Zdzisław Sieracki

Brak komentarzy

Brak komentarzy

Brak komentarzy do artykułu, Twój może być pierwszy.

Napisz komentarz

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz pełną odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu e-chelmno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU PORTALU. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - ZGŁOŚ NADUŻYCIE REGULAMINU bądź skontaktuj się drogą mailową redakcja@e-chelmno.pl

eighteen − six =

Komentarze internautów

Co, gdzie, kiedy?

Zobacz więcej