Zamknij

Strażacy zasypywani zgłoszeniami o likwidacji gniazd owadów

14:53, 13.08.2018 J.P Aktualizacja: 15:16, 13.08.2018
Skomentuj

KP PSP w Chełmnie informuje i przypomina! Obecny okres jest wzmożony pod katem występowania zdarzeń z udziałem owadów błonkoskrzydłych. Nasze postępowanie dokładnie określa przygotowana przez Komendę Główną PSP procedura z 2009 roku.  Wdrożenie jej było konieczne, ponieważ uznano, że usuwanie rojów lub gniazd owadów błonkoskrzydłych może stanowić poważnie osłabienie sił Krajowego systemu Ratowniczo-Gaśniczego w okresie letnim charakteryzującym się wzmożoną liczbą innych interwencji.

Dlatego też procedura określa, iż w przypadku braku dodatkowych zagrożeń właściwym jest odesłanie w myśl art. 61 pkt. 2 ustawy Prawo budowlane do właściciela lub zarządcy obiektu celem zapewnienia dalszego  bezpiecznego użytkowania obiektu. Jeżeli jednak w obiekcie, w którym zlokalizowano rój lub gniazdo owadów występują zagrożenia związane z przebywającymi tam osobami, w szczególności dziećmi lub osobami o ograniczonej zdolności poruszania się podejmujemy wszelkie niezbędne działania zmierzające do usunięcia roju lub gniazda. W przypadkach innych w tym często spotykanych zgłoszeniach o rojach lub gniazdach w budynkach produkcyjnych, gospodarczych, drzewach itp. nasze działania polegają na ewakuacji osób ze strefy zagrożenia, oznakowaniu i zabezpieczeniu tego miejsca i poinformowaniu właściciela, zarządcy lub użytkownika obiektu o występowaniu roju lub gniazda i pisemnym przekazaniu miejsca zdarzenia z zaleceniem zgodnie z Prawem budowlanym bezpiecznego użytkowania obiektu.  W przypadku nie stwierdzenia dodatkowych zagrożeń osoba zgłaszająca otrzyma od nas informacje o konieczności likwidacji gniazda przez specjalistyczna firmę dezynsekcyjną.

Jeśli zauważymy zagrażające gniazdo os, szerszeni lub rój pszczół zgłaszamy do stanowisk kierowania PSP. Postarajmy się podać następujące informacje: rodzaj owadów o ile to możliwe, miejsce ich usytuowania, jaki jest dostęp do roju, gniazda, obiekt którego zdarzenie dotyczy, czy w obiekcie występują zagrożenia związane z przebywającymi tam osobami, w szczególności czy przebywają w nim grupy dzieci lub osoby o ograniczonej zdolności poruszania się.

W przypadku użądlenia: 

Na ogół kiedy użądli nas owad pomoc medyczna nie jest potrzebna. Można jednak zastosować środki redukujące do minimum objawy, zwłaszcza w przypadku użądlenia w miejscu wrażliwym np. okolice oczu. W takim wypadku należy jak najszybciej podać lek przeciwzapalny. W miejscu użądlenia można także przykładać zimne okłady. Jeżeli użądlenie nastąpiło w jamie ustnej lub gardłowej, co zdarza się niezwykle rzadko, wymagane jest przewiezienie poszkodowanego do szpitala, gdyż może wystąpić zablokowanie dróg oddechowych. 

 

(J.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%