Zamknij

Prezentacja historycznego stroju chełmińskiego

08:45, 07.07.2018 J.P Aktualizacja: 10:43, 11.10.2018
Skomentuj

Rozpoczynający obchody Jarmarku Jaszczurczego wczorajszy koncert w kinoteatrze Rondo był doskonałą okazją do prezentacji historycznego stroju chełmińskiego. Strój chełmiński odtworzył doktor Błachowski z inicjatywy Anny Fijałkowskiej-Wyrosławskiej, a jego pierwowzór oraz dokumentacja znajduje się w posiadaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Pomorze". Po raz pierwszy został zrekonstruowany lata temu. Do uszycia stroju po raz drugi i jego promocji przyczyniło się Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, dofinansowanie otrzymano z Urzędu Miasta Chełmna. 

Do naszych czasów nie zachowały się żadne części stroju ludowego ziemi chełmińskiej. Wiadomo jednak, że miał wiele cech wspólnych ze strojami kujawskimi i wielkopolskimi. 

Władysław Łęga pisał w latach 60. XX w. na temat stroju ziemi chełmińskiej:

„Części kobiecego ubioru ludowego to koszula, spódnica, suknia, stanik i fartuch. […] Stanik był  to rodzaj bluzki uszytej z sukna lub innego materiału najczęściej koloru niebieskiego lub czerwonego. Fartuchy były również zwykle modre lub czerwone. Zimą nakładano zamiast stanika ciepły luźny kaftan. Obok stanika były w XIX w. modne sznurówki tego typu co na Kujawach i w Wielkopolsce. Nie istniejąca już część ubrania to tołubek, czyli płaszcz […]. Był on uszyty z ciemnoczerwonego sukna, posiadał szerokie rękawy, sięgał aż do ziemi.

Strój męski około 1860 r. noszono czarne kapelusze, stożkowate,okręcano wstążkami różnego koloru. Później noszono kapelusze nieco niższe. Niekiedy zdobiono kapelusz pawimi piórami. Zimą - czapki z sukna lub owczej wełny. Noszono też rogatywki szyte z granatowego sukna i pokryte siwym barankiem. W XIX w. strój męski składał się ze spodni […] latem płóciennych, zimą sukiennych lub warpowych tj. z nici wełnianych i lnianych, niekiedy skórzanych. Były one w dole zwężane i wkładane w buty.

Typowym strojem wierzchnim była dawniej sukmana. Szyto ją z sukna granatowego, czarnego lub brunatnego. Sukmana sięgała poza kolana, z tyłu ułożona była w fałdy, noszono w dni świąteczne  czamary sięgające poza kolana, szyte z sukna czarnego. Około 1850 r. noszono wams, tj. bluzę z sukna niebieskiego. Był on obcisły, przylegający do figury i ozdobiony dwoma rzędami guzików z perłowej masy. Charakterystyczne były płaszcze z granatowego sukna, zaopatrzone w długą, niemal do kolan sięgającą, pelerynę".

(J.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Artmusic1733Artmusic1733

0 0

???????????????? ...do jego rekonstrukcji uszycia przyczyniło się Zgromadzenie naszych sióstr miłosierdzia? Czy ja mam się tam przejść osobiście i to wyjaśnić z rzekomymi ?rekonstruktorksmi?? Czy same grzecznie sprostują i przeproszą? 22:25, 07.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

GrytakGrytak

0 0

Jest osoba w Zgromadzeniu, ktora cale swoje serce i sily wlozyla w to, by stroje byly uszute. Realizacja wyszla z pod jednej reki, a pomysl zaczerpniety zostal POPOROSTU z sieci. 23:09, 08.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%