Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada 2017

W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości w 3. Włocławskim Batalionie Drogowo-Mostowym im. gen. Karola Sierakowskiego dnia 09.11.2017 r. o godzinie 8.00 odbył się Uroczysty Apel.

Dowódca Batalionu, ppłk Krzysztof Mikrut, przypomniał, że:

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Walka o niepodległość Polski trwała długo, aż w końcu, po 123 latach niewoli, nasz kraj odzyskał niepodległość. 11 listopada 1918 roku na froncie zachodnim zakończyła się I wojna światowa, Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu, a wojska niemieckie wycofały się z Polski. Na pamiątkę tego wydarzenia ustawą z 23 kwietnia 1937 roku ustanowione zostało Narodowe Święto Niepodległości.”

Ten niezwykły dzień, wyjątkowy dzień w kalendarzu rocznic naszej Ojczyzny, jest okazją do mianowania żołnierzy na kolejny stopień wojskowy. W 3.bdm awansowano 8 żołnierzy, w tym jednego oficera, trzech podoficerów i czterech szeregowych. Dowódca serdecznie pogratulował wszystkim awansowanym i życzył im dalszej wzorowej służby wojskowej. Czterech szczególnie wyróżniających się żołnierzy batalionu zostało uhonorowanych przez dowódcę Odznaką Pamiątkową 3. Włocławskiego Batalionu Drogowo-Mostowego. Ppłk Krzysztof Mikrut podziękował również pozostałym żołnierzom i pracownikom cywilnym batalionu za wysiłek jaki wkładają w codzienne funkcjonowanie batalionu oraz za wzorowa postawę podczas usuwania skutków nawałnic, które przeszły nad naszym regionem w sierpniu.

Główne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Chełmnie realizowane były 10.11.2017 r. i składały się na nie: II Chełmiński Bieg Niepodległości zorganizowany przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chełmnie, Uroczysty Apel przy Grobie Nieznanego Żołnierza z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej, po którym nastąpił przemarsz pododdziałów oraz uczestników apelu do kościoła garnizonowego, gdzie ks. kapelan ppłk Piotr Wszelaki odprawił Mszę Świętą w intencji Ojczyzny, a po mszy usłyszeliśmy koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru SKONT-TIN-NONT z Unisławia. Wszystkie wymienione przedsięwzięcia zabezpieczane były m.in. przez 3. Włocławski Batalion Drogowo-Mostowy.

Serdecznie dziękujemy ze wspólne świętowanie.

 

Materiał: 3WBDM

 

1 komentarz

  1. Anonim Listopad 11, 22:55

    Co u Maciejewskiego?

    Odpowiedz

Napisz komentarz

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz pełną odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu e-chelmno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU PORTALU. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - ZGŁOŚ NADUŻYCIE REGULAMINU bądź skontaktuj się drogą mailową redakcja@e-chelmno.pl

eighteen − 17 =

Komentarze internautów