„Egipskie ciemności” – niebezpiecznie na Kamionce

„Egipskie ciemności” – niebezpiecznie na Kamionce

1 października 2016

Otrzymaliśmy anonimowy list e-mail następującej treści: 

Witam.
Chciałbym poruszyć temat bezpieczeństwa na ul. Kamionka. 
Sprawa dotyczy oświetlenia ulicznego, oczywiście jest wszystko sprawne, gałęzie zostały podcięte ale to niestety nie zmienia nic jeżeli chodzi o doświetlenie ulicy oraz bezpieczne się po niej poruszanie. Drzewostan tak przesłania dostęp sztucznego oświetlenia że tylko dosłownie bezpośrednio pod słupem oświetleniowym jest jasno, pozostały obszar pozostaje w egipskich ciemnościach. Proszę o zweryfikowanie problemu, wiem niedługo opadną liście i znów będzie jasno do wiosny ale chyba to nie jest rozwiązanie?

Poniżej przedstawiamy Państwu relację z oględzin sytuacji jednego z naszych redaktorów, pana Roberta Maciejewskiego, który niezwłocznie udał się na miejsce wskazane przez anonimowego mieszkańca. 

W rozmowie z panem Mirosławem Różyńskim mieszkającym przy ulicy Kamionka  dowiedziałem się, że system oświetleniowy ulicy funkcjonuje poprawnie, natomiast jego skuteczność jest niedostateczna. Lampy świecą, ale rozrośnięte drzewa faktycznie zasłaniają źródło światła i ogólnie jest ciemno. Rozmówca wskazał mi kamerę zamontowaną na słupie przy zbiegu ulicy Kamionka z ulicą Wodną. Zadaniem urządzenia jest monitoring jezdni. Ze względu na „brak światła na ulicy” urządzenie rejestruje jedynie ciemność.

„Wielokrotnie zdarzało się, że młodociani wandale spacerując wieczorem hurtowo wyrywają lusterka zaparkowanych samochodów. Trudno jednak wskazać sprawców, bo na nagraniu nic nie widać”.

Kolejny mieszkaniec ulicy Kamionka, pan Krzysztof Kujawa zwrócił uwagę na bardzo szybko rozrastające się drzewa, których gałęzie wrastają w linię energetyczną. Rozmówca wspomniał, że ostatnia wycinka, którą pamięta miała miejsce 4 lub 5 lat temu. Wykonał ją zakład energetyczny.

„Dzisiaj po godzinie 16:00 w mieszkaniach robi się ciemno. Ściana drzew zasłania dostęp do światła naturalnego i musimy wcześniej włączać oświetlenie sztuczne”.

Zapewne konieczność wczesnego włączania oświetlenia mieszkańcy „zarośniętych okien” odczuwają w rachunkach za prąd.

Wykonane nocne zdjęcia ulicy pokazują, że oświetlenie jest niedostateczne. Lampy umieszczone są wręcz w koronach drzew. Strumień światła pada jedynie w dół. Kamera, która powinna dawać wrażenie bezpieczeństwa nie spełnia swojego zadania i nagrywa jedynie „egipskie ciemności”.

Mieszkańcy niepokoją się o własne bezpieczeństwo. Niedostatecznie oświetlona ulica podczas długich wieczorów jest niebezpieczna. Rodzice boją się o bezpieczeństwo dzieci, a osoby starsze o własne zdrowie, gdyż nawierzchnia chodnika jest nierówna i łatwo można potknąć się i upaść. 

Wychodząc na przeciw potrzebom naszych czytelników postaramy się porozumieć w przyszłym tygodniu z władzami samorządowymi, by zapoznać ich z problemem i znaleźć ewentualne rozwiązanie. 

Materiał:

Lis – anonimowy

Zdjęcia i relacja z oględzin – Robert Maciejewski

 

10 komentarzy

 1. Rafai Październik 1, 18:12

  Dziękuje za tak szybką interwencję.Rafi

  Odpowiedz
 2. Rafi Październik 1, 18:13

  Dziękuje za tak szybką interwencję.Rafi

  Odpowiedz
 3. Kasia Październik 1, 18:35

  Pracuję w jednym z chełmińskich marketów i boję się wracać do domu z pracy. Mieszkam sama, mąż za granicą, syn na studiach. Rozwiążmy w końcu ten problem.

  Odpowiedz
 4. Radek Październik 1, 19:02

  W czerwcu to sie tu działo pewnej nocy. Szła grupka chłopaków i było tylko słuchać trzaski i dźwięki łamanego plastiku. Js z psem wychodzę tylko przed dom i z powrotem, bo boje sie o własne zycie i zdrowie

  Odpowiedz
 5. Polak Październik 2, 06:40

  Według mnie przesada. Wszędzie jest ciemno w nocy.

  Odpowiedz
 6. Kasia Październik 2, 07:06

  No nie wiem, czy przesada. Nie chciałabym wracać tą drogą do domu. Facet to facet, zawsze i wszędzie sobie poradzi. Weź pod uwagę, że są jeszcze kobiety i dzieci, które boją się o swoje bezpieczeństwo. Oby udało się coś załatwić.

  Odpowiedz
 7. Zdzichu Październik 2, 15:32

  Jeszcze Syryjczyków dostaniemy, to nawet wycinka drzew nie pomoże. Strach bedzie nawet w dzien z domu wyjsć.

  Odpowiedz
 8. Dawid Październik 2, 15:45

  Oby udało się coś z tym zrobić. Powodzenia.

  Odpowiedz
 9. Pyda Październik 3, 11:56

  Ludzie!!! Nic się nie da zrobić!!! ta redakcja jest za świeża i nie mają nigdzie pleców!!! Wplatać się w te układy i układziki chełmińskie to jest nie lada wyczyn dla kogokolwiek z poza!!! ale życzę powodzenia!!! Nic dobrego nie wróżę!!!

  Odpowiedz
 10. Egon Styczeń 19, 22:09

  Haha ale jasno 🙂 Przyjedźcie na ul. Wybudowanie to wtedy zobaczycie co to ciemność i epoka brązu 🙂 Co to odwaga jak trzeba przejść do ścieżki gruntowej nazywanej ulicą przebiegając przez DK91 i zaraz trafiając w rzekę wody …..

  Odpowiedz

Napisz komentarz

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz pełną odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu e-chelmno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU PORTALU. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - ZGŁOŚ NADUŻYCIE REGULAMINU bądź skontaktuj się drogą mailową redakcja@e-chelmno.pl

nine + 2 =

Komentarze internautów